Podsumowanie Roku 2017

PODSUMOWANIE DUCHOWE I MATERIALNE                                        ROKU KOŚCIELNEGO 2017

Rytm życia Kościoła wyznacza czas Roku liturgicznego, który zaczynamy Adwentem, a kończymy Uroczystością Jezusa Chrystusa Króla. Korzystając z tej okazji pragnę podsumować w telegraficznym skrócie miniony rok w wymiarze duchowym i materialnym.

Drodzy Bracia i Siostry, tworzący Wspólnotę parafii pw. Chrystusa Króla w Żywcu Sporyszu
Podsumowanie tego czasu pragnę wyrazić w formie podziękowania za dzieła zrealizowane w minionym roku dzięki Waszemu zaangażowaniu. Bóg Wam zapłać zatem za:

Dzieła Duchowe:

• Rekolekcje wielkopostne w duchu Matki Bożej Fatimskiej poprowadził ks. Jacek Pędziwiatr( były wikariusz parafii)
  • Rekolekcje przed jubileuszem parafii prowadzone przez ks. Grzegorza Kamińskiego
  • Jubileusz 50 lecia erygowania parafii pod przewodnictwem bp. Tadeusza Rakoczego
  • I piątki miesiąca u chorych – 85 osób
  • Pielgrzymka śladami Matki Bożej Fatimskiej i św. brata Alberta( Zakopane , Lewocza)
  • Pielgrzymka dziękczynna do Rzymu i innych sanktuariów Włoch
  • Pielgrzymkę do ziemi Moraw, korzeni chrystianizacji Polski
  • Pielgrzymka Żywiecka na Jasną Górę
  • Powstanie Parafialnej Grupy Młodzieżowej ALFA
  • Poświęcenie organów przez bp. Romana Pindla
  • Wprowadzenie relikwii św. Franciszka i św. Jana z Dukli
  • Spotkanie z charyzmatycznym rekolekcjonistą o. Janem Maniparambil z Indii
  • Adorację podjętą przez grupy i mieszkańców ulic podczas Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego oraz w Wielki Czwartek, Piątek
  • Nabożeństwo Pierwszych Sobót wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi,
  • Nabożeństwo Drogi Światła,
  • Nawiedzenie obrazu Matki Bożej Solidarności i relikwii bł. Jerzego Popiełuszko
  • Prymicje naszego parafianina o. Grzegorza Dziedzica z Zakonu Ojców Kapucynów
  • Profesja wieczysta naszej parafianki Marty Targosz ze Zgromadzenia Sióstr Sawatorianek
  • Festyn Parafialny z okazji odpustu ku czci podwyższenia Krzyża Świętego
  • Pasterka Góralska

Dzieła Materialne:

• Pamiątkowe medale jubileuszu 50 lecia parafii
  • Nowe ogrzewanie w domu parafialnym
  • Nowy piec grzewczy( na olej)  na plebanii
  • Nowe  organy i wyremontowano chór i klatkę schodową na chór
  • Odrestaurowano figurę Pana Jezusa w upadku ( z XVIII w. ) przy kaplicy
  • Podwójne   okna górne w kościele (38 sztuk)
  • Ofiara finansowa (Jałmużna Postna) 10500 zł przeznaczona na  materiały i remont mieszkania dla pogorzelca (Franciszek Ficoń)
  • Środki czystości dla ludzi obłożnie chorych w Domu Star\ów w Truskawcu (Ukraina) w ilości mieszczącej się w busie
  • Akcji charytatywna (Dzieci Dzieciom) 8 worków zabawek i słodyczy dla dzieci z parafii Winniki (Ukraina)
  • Zbiórka finansowa na budowę klasztoru Ojców Kapucynów w Kielcach
  • Pomalowanie zakrystii

Zebrane ofiary – składka inwestycyjna 94 230zł

Składki tygodniowe:
I niedziela miesiąca –  na utrzymanie parafii (rachunki)
II niedziela miesiąca – opłaty kurialne,
III niedziela miesiąca – składka inwestycyjna,
IV niedziela miesiąca – wypłata pracowników,

Parafia nie posiada zadłużenia

Statystyka duszpasterska (sakramenty)

• Chrzest 51 dzieci (17 dziewczynek i 34 chłopców)
  • Komunia św. 98 dzieci (48 dziewczynek i 50 chłopców)
  • Bierzmowanie 61 osób (29 dziewcząt i 31 chłopców)
  • Małżeństwo (18 par)
  • Sakrament chorych (428 osób)
  • Pogrzeb 62 osoby (36 kobiet i 26 mężczyzn)

Ufam, że w rozpoczętym Roku Kościelnym będziemy wspólnie kontynuować budowanie tego duchowego i materialnego dobra naszej parafii. Pragniemy większą uwagę skupić na osobach starszych , samotnych i biednych. Tworzymy bazy danych osób potrzebujących oraz bazy danych wolontariuszy do pomocy ludziom starszym i samotnym. Pragniemy założyć Apostolstwo Dobrej Śmierci. Dlatego zachęcam do systematycznego korzystania z sakramentu pokuty, częstego przyjmowania  Komunii św., do włączania się w grupy apostolskie oraz udziału w nabożeństwach, spotkaniach modlitewnych i pielgrzymkach.  Dziękuję Wam Drodzy Parafianie za wszelką pomoc i wyrozumiałość.

Ks. Adam Hopciaś proboszcz