Co wiem o Parafialnej Świetlicy dla dzieci „Radość”?

Już od kilku lat działa przy naszej Parafii w Sporyszu Świetlica dla dzieci, w wieku od 4 do 13 lat.

Głównym jej celem założycielskim była pomoc dydaktyczna i opiekuńcza dla dzieci potrzebujących takiej pomocy. Dziś za przyczyną różnych reform takich jak np. 500+, nie ma dzieci najuboższych ale nadal pozostaje sprawa integracji dzieci z różnych środowisk, szkół, podwórek. W naszych czasach dzieci mieszkające obok siebie nawet się nie znają, ich jedyną rozrywką jest serfowanie po necie czy gry komputerowe, rozgrywane w domowych pieleszach, bez udziału rówieśników.

W czasie pobytu na świetlicy dzieci chętnie spędzają czas ze sobą, rozmawiają na interesujące ich tematy, grają np. w piłkę, w inne gry i różne zabawy, uczą się rożnych zachowań. Dzieci potrafią tak się zafascynować niektórymi zajęciami, że nie pamiętają o telefonach komórkowych. Świetlica proponuje im wydostanie się z wirtualnej przestrzeni i wprowadzenie w realny świat pełen życzliwych ludzi, pełen ciekawych zabaw i gier, zajęć sportowych, itp. gdzie każdy może mieć własne zdanie i powiedzieć to co go nurtuje. Świetlica nie zastąpi rodziców, ale może pokazać świat od innej strony. Na świetlicy dzieci mogą także odrobić lekcje, zyskując pomoc w trudnych zadaniach, nauczyć się wielu czynności, uzyskać wiele ciekawych informacji np. ostatnio gościliśmy góralkę żywiecką, która pokazała wszystkim obecnym strój góralski kobiecy ( dowiedzieliśmy się np. co to jest „ciasnocha”) i opowiedziała o góralszczyźnie, o życiu naszych przodków a szczególnie o roli dzieci, które już od małego miały poważne obowiązki.

Nasi podopieczni to wspaniali mali ludzie, którzy podejmują także własne inicjatywy np. sami zapragnęli przygotować „Jasełka”. Nie można tu nie wspomnieć o chrześcijańskich wartościach jakie chcemy przekazać naszym podopiecznym podczas cotygodniowych zajęć, o kulturalnym zachowaniu, o życzliwości i pomocy innym. Co roku w nagrodę razem z ministrantami i Dziećmi Bożymi wyruszamy na kilka dni na obóz rekolekcyjno-wypoczynkowy, gdzie dzieci poznają ewangelię w formie dla nich przystępnej, ale także spędzają czas na zabawach, grach, wycieczkach podejmują wyzwania i doskonale sobie z nimi radzą ( np. odczytanie zaszyfrowanej wiadomości czy odgadniecie z zasłoniętymi oczyma co trzyma się w ręce).

Przez ostatnie zajęcia dzieci przygotowywały się do kiermaszu świątecznego, własnoręcznie wykonując min. kartki świąteczne, zamieniając zwykłe świece w świece bożonarodzeniowe czy zdobiąc świąteczne pierniki. (Tu ukłon w stronę utalentowanej Pani Basi, która przeprowadziła warsztaty ozdabiania ciastek). Przez wspólnie wykonane prace dzieci czują się jak jedna wielka rodzina, uczą się odpowiedzialności, wiedzą, że dzięki efektom ich pracy będzie można zakupić nowe bloki, kredki czy inne artykuły papiernicze, zjeść kanapeczkę i wypić herbatkę czy pojechać na wycieczkę.

Nie sposób opisać wszystkiego co za nami i ile jeszcze czeka nas przygód w przyszłości. Naszym zadaniem jest wywołanie uśmiechu na twarzach naszych podopiecznych, wszak w świetlicy „Radość” musi być wesoło. Jeśli tylko zapragną Państwo pomóc w zatrzymaniu tego uśmiechu zapraszamy dziś na świąteczny kiermasz.

Już teraz wszystkim naszym darczyńcom i dobroczyńcom składamy serdeczne podziękowania za wielkie serce, dzięki, którym nasza świetlica istnieje i będzie mogła nadal istnieć.

Szczególne podziękowania składamy naszemu Księdzu Proboszczowi ks. A. Hopciasiowi, za użyczenie miejsca i zielone światło dla naszych działań, a także Akcji Katolickiej i Świętemu Mikołajowi za piękne paczki.

Wszystkim Parafianom w imieniu dzieci i opiekunów Świetlicy RADOŚĆ z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy BŁOGOSŁAWIEŃSTW OD MALEŃKIEGO JEZUSKA.

Opiekunowie Świetlicy Radość


Zaproszenie na

Kiermasz świąteczny zorganizowany przez dzieci ze świetlicy parafialnej

15 grudnia 2019 r.
po Mszy św. o godz. 9.30 i 11.00