Zadanie dla całej rodziny

Mam być ekochrześcijaninem.

            Zdrapka Wielkopostna pierwszy raz przybrała barwy zieleni. Inspiracją do tego stała się

encyklika Laudato si” Ojca Świętego Franciszka. Zielony kolor zdrapki symbolizuje nadzieję na lepsze jutro świata, do czego możemy się przyczynić, podejmując 40 kroków proponowanych w Wielkim Poście przez autorów tej inicjatywy.

            Zdrapkę Wielkopostną, zapoczątkowaną w 2015 r., organizuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego.

            Tegoroczna zdrapka zawiera kilkadziesiąt zadań, które tworzą wielki okrąg oznaczający Ziemię. W centrum znajduje się Ziemia z wyraźnym zaznaczeniem Europy, Afryki i Azji i zachętą do odsłonięcia pierwszego z zadań jeszcze przed Wielkim Postem. Dolna część planszy Zdrapki Familijnej zachęca do podjęcia wspólnie z bliskimi dowolnych praktyk sprzyjających ekologicznemu życiu i dobru całego stworzenia, a obejmujących zadania dotyczące rozwoju duchowego i troski o świat. Pod planetą Ziemią znajdują się też ręce: Boga (stwarzająca) i Adama (jeszcze bezwładna) z sykstyńskiego fresku Michała Anioła. Adam zostaje powołany do panowania nad stworzeniem i troski o nie.

            Zdrapki można odbierać w kościele Chrystusa Króla, w Żywcu Sporyszu po Mszach św. w Środę Popielcową 26 lutego br.

            Zachęcam do wytrwałości w realizacji zadań przedstawianych codziennie. Oby ta jedna z form przeżywania Wielkiego Postu przyczyniała się do większej troski o drugiego człowieka i przyrodą daną nam od Boga.

x.ah.