Ogłoszenia – 29.03.2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu

1.       Od dzisiejszej – V Niedzieli Wielkiego Postu – wszystkie krzyże są zasłonięte aż do wielkopiątkowej  liturgii na cześć Męki Pańskiej.

2.       W środę przed Mszą o godz. 18.00 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o ustanie epidemii koronawirusa.

3.       W czwartek przed Mszą o godz. 18.00 nabożeństwo do Chrystusa Króla, patrona naszej parafii i kościoła o uchronienie nas, naszych rodzin i parafii przed pandemią wirusa. W tym dniu przypada 15 rocznica śmierci św. Jana Pawła II.

4.       W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy tzw. Niedziela Palmowa. Nie będzie konkursu palm, ale prosimy by w domu zrobić taką palmę i umieścić w honorowym miejscu na znak jedności z całym Kościołem oddającym hołd Jezusowi.

5.       Ze względu na duchowe dobro wiernych, a zarazem na przestrzeganie zasad służb sanitarnych i zarządzenia ks. Biskupa Ordynariusza od poniedziałku 31 marca wprowadzamy dodatkowe Msze św. Będą odprawiane w tygodniu (6.30; 7.00; 18.00; 18.30), a w niedziele (6.00; 7.00; 8.00; 9.00; 10.00; 11.00; 12.00; 17.00; 18.00) i w kaplicy (7.30). Pamiętajmy, że we mszy św. może wziąć udział tylko 5 osób.

6.       W związku z zaistniałą sytuacją nie będzie w czasie Wielkiego Postu dnia spowiedzi świętej. W razie konieczności przed Mszą św. poranną o godz. 6.30 i przed Mszą wieczorną o godz. 18.00.

7.       Zachęcamy wszystkich do łączności duchowej w modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego każdego dnia o godzinie 15.00 oraz do modlitwy różańcowej, wieczorem o 20.30. Łączymy się z we wspólnej modlitwie apelowej o godz. 21.00. i prosimy Boga przez wstawiennictwo Maryi o ustanie pandemii.

8.       Kancelaria nieczynna. Korzystamy z informacji drogą telefoniczną (33 861 30 13) i mailową (kontakt@parafiasporysz.pl)

MSZE ŚW. w radio i TV

Niedziela:

1. TVP1 – godz. 7:00

2. TV TRWAM – godz. 9.30

3. Polsat Rodzina – godz. 10.30.

4 TVP1 – godz. 11.00.

5. TVP POLONIA – godz. 13.00.

6. Polskie Radio Program1 – godz. 9.00. i 19.00

7. Radio Maryja – godz. 9:00

8. Anioł Beskidów – godz. 11.00 i 18.30

Dni powszednie:

1. TVP1 – godz. 7:00.

2. TV TRWAM – godz. 13.30.

3. TVP3 – godz. 20.00.

4. Radio Maryja – godz. 7:00.

5. Anioł Beskidów – godz. 8.15 i 18.30

NABOŻEŃSTWA:

1. TV Trwam – Codziennie, godz. 21.00. Apel Jasnogórski

2. Anioł Beskidów – godz. 15.00. Koronka do Bożego Miłosierdzia
UWAGA!  WAŻNA INFORMACJA

WIELKANOC W CZASIE EPIDEMII – ZARZĄDZENIE BISKUPA

         W trosce o zdrowie i życie oraz duchowe dobro wiernych ustalamy następujące zasady duszpasterskie obowiązujące w Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

         W imieniu wszystkich Duszpasterzy dziękuję wszystkim Wiernym naszej diecezji za zrozumienie i przyjęcie koniecznych zasad i ograniczeń. Proszę o potrzebne dla nich wsparcie, zwłaszcza przez modlitwę, życzliwość i zrozumienie. Księżom i wszystkim wspierającym działalność Kościoła dziękuję za zaangażowanie w codzienną posługę w swoich wspólnotach, często z narażeniem

własnego zdrowia, a niekiedy życia.

         Życzę wszystkim łaski płynącej z przeżywanego czasu, wzrostu duchowego, zdrowia i sił do wytrwania w tym trudnym czasie.

Uczestnictwo we Mszy Świętej

– Na terenie naszej diecezji wszystkim wiernym została udzielona dyspensa od udziału w Niedzielnej i Świątecznej Mszy Świętej – aż do odwołania. Wszyscy jesteśmy zagrożeni gdyż nie wiemy ile osób nie wykazujących objawów może nas zarazić. Dlatego usilnie prosimy, aby brać udział we Mszy Świętej za pośrednictwem mediów.  Zachęcamy wszystkich do jednoczenia się z Jezusem Chrystusem poprzez Komunię Świętą duchową, która polega na wzbudzeniu w sercu pragnienia przyjęcia Jezusa.

– We Mszy Świętej w niedziele i dni powszednie, oprócz księży i diakonów sprawujących liturgię, mogą uczestniczyć tylko osoby, które zamówiły intencję, jednak nie więcej niż 5 osób.

– Chrzest i ślub z zachowaniem ograniczenia do 5 osób.

– Pogrzeby sprawujemy w formie uproszczonej. Najpierw stacja na cmentarzu, potem Msza Święta żałobna. Wszystko z zachowaniem ograniczenia do 5 osób (nie wlicza się pracowników zakładu pogrzebowego).

Nawiedzenie Kościoła

– W obecnej sytuacji prosimy nie nawiedzać kościoła. Nie jesteśmy w stanie wypełnić zarządzeń państwowych ograniczających liczbę osób przebywających w świątyni do 5.

Spowiedź Święta

– Wielu z nas przed Wielkanocą przystępuje do spowiedzi, jednak obecny stan epidemii uniemożliwia nam wypełnienie tej praktyki. W parafiach nie będzie zatem spowiedzi w zwyczajnej formie. Zachęcamy do skorzystania z innej drogi pojednania z Bogiem poprzez akt żalu doskonałego z równoczesnym mocnym postanowieniem dopełnienia wyznania grzechów przy najbliższej możliwej okazji. Jest to żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko. Taki żal odpuszcza grzechy powszednie i śmiertelne (por. KKK 1452). W przypadku wątpliwości można skontaktować się telefonicznie z księdzem swojej parafii.

– Przypominamy wszystkim wiernym, że informacje i zachęty do spowiedzi przez telefon, internet czy maila są fałszywe i stanowią próbę wyłudzenia danych osobowych i pieniędzy. Nie wolno na takie propozycje odpowiadać.

Namaszczenie Chorych

– Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną tylko w przypadku zagrożenia życia. Należy umówić się z księdzem telefonicznie.

Wielki Tydzień

– W niedzielę palmową nie organizujemy procesji z palmami.

– Msza Krzyżma Świętego będzie sprawowana tylko przez Księdza Biskupa.

– Liturgia Wielkiego Tygodnia będzie sprawowana według normalnych terminów w kościołach parafialnych bez udziału wiernych.

– Nie będzie adoracji w ciemnicy i Bożym Grobie.

– Przypominamy, aby w Wielki Piątek zachować post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

– Nie będzie święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Błogosławieństwa pokarmów należy dokonać w czasie świątecznego śniadania w Niedzielę Wielkanocną w domu.

– Wiernych prosimy o uczestnictwo w liturgiach przez środki masowego przekazu. Warto duchowo łączyć się ze swoja parafią. Zachęcamy również do rodzinnej modlitwy, odprawienia Drogi Krzyżowej, adoracji krzyża oraz medytacji Słowa Bożego w naszych domach.

I Komunia Święta

– Pierwsza Komunia Święta będzie możliwa, gdy wrócimy do normalnego funkcjonowania. Termin zostanie ustalony wtedy przez Księdza Proboszcza w porozumieniu z rodzicami danej parafii.

Powyższe ustalenia obowiązują od dnia 26 marca 2020 roku do odwołania.

Wszystkim na dalsze dni Wielkiego Postu i czas Triduum Paschalnego niech Pan Bóg błogosławi.

† Roman Pindel
Biskup Bielsko-Żywiecki