Pomóż swej parafii przetrwać

            Jak w dobie koronawirusa zatroszczyć się o swą parafię? Jak pomóc jej przetrwać?

            Śledząc codzienne informacje krajowe i zagraniczne, nie ma dnia, w którym ekonomiści i przedstawiciele rządów nie zapowiadaliby nadchodzącego tąpnięcia w dziedzinie światowej gospodarki i związanych z nim wyzwań ekonomicznych. Wiele firm, szczególnie w branży turystycznej i rozrywkowej, już zaczęło odczuwać pierwsze finansowe skutki pandemii. Bez względu na to, jak szybko poradzimy sobie z rozprzestrzeniającym się wirusem, jego skutki wywrą wpływ na wiele sektorów życia społecznego. Niestety, znacząco może również ucierpieć Kościół.

            Kilka dni temu zdecydowana większość wierzących pozostała w niedzielę w swoich domach, przeżywając tam Eucharystię, dzięki możliwościom współczesnych technologii. Do mojego kościoła pod Krakowem przyszło jedynie kilkunastu wiernych i wszystko wskazuje na to, że najbliższe niedziele będą wyglądać podobnie. Podczas, gdy większość chrześcijan zastanawia się, jak uchronić się przed zagrożeniem, proboszczowie katolickich parafii mierzą się z wyzwaniem, z którego większość wierzących zupełnie nie zdaje sobie sprawy.

Co możemy zrobić aby zachowując własne bezpieczeństwo, zatroszczyć się o nasze parafie?

1.         Większość polskich parafii posiada własne numery konta. Znajdziemy je na stronach internetowych naszych parafii. Jeśli nie, możemy zwrócić się do proboszcza z prośbą o wskazanie potrzebnych informacji. Przekazane w ten sposób darowizny, jeśli zatytułujemy je słowami „Darowizna na cele kultu religijnego”, podlegają odliczeniu od dochodu uzyskanego za rok, w którym zostały one przekazane, a tym samym umożliwiają nam obniżenie podatku, który będziemy musieli zapłacić przy naszych przyszłorocznych rozliczeniach PIT.

2.         Wielu ludzi nawiedza obecnie kościoły w innym czasie, niż w godzinach nabożeństw. Parafie są wyposażone w skarbony, możemy każdego dnia przekazać swoje wsparcie.

3.         Warto też skontaktować się z proboszczem naszej parafii, pytając go o najpilniejsze potrzeby naszego kościoła. Może po prostu możemy zapłacić za jakiś rachunek . Możliwości jest wiele. Jeśli rzeczywiście Kościół jest dla nas domem, wydaje się, że to właściwy moment aby wyrazić to nie tylko słowem. Kościele – do dzieła!

Parafia rzym.-kat.
p.w. Chrystusa Króla
ul. ks. P. Skargi 5
34-300 Żywiec

a) konto parafialne; PKO BP/ oddział Żywiec   
98 1020 1390 0000 6502 0416 1394

b) informacja tel. 33 861 30 13

c) informacja internetowa ; kontakt@parafiasporysz.pl