Dzień Matki 26 maja 2020r.

            To wyjątkowe święto obchodzone jest w różnych krajach, ale tylko w Polsce przypada 26 maja. Tego dnia obdarowujemy mamy upominkami, kwiatami i słodkościami, a dzieci wręczają im laurki i zapraszają na szkolne przedstawienia. Święto ma na celu okazanie miłości i podziękowanie za trud włożony w wychowanie.

            Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie będące symbolami płodności i urodzaju.

            Zwyczaj czczenia matek powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą ”niedziela u matki” (Mothering Sunday). Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu (Laetare, czyli z łac. radować się). Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

            W Stanach Zjednoczonych w 1858 roku amerykańska nauczycielka z Filadefii Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy. Pierwszy Dzień Matki odbył się w 1908 r., w majową rocznicę śmierci Matki Jarvis w kościele metodystów w Grafton, w Zachodniej Wirginii. Tam właśnie kobieta przez dziesięciolecia prowadziła naukę w niedzielnej szkole. W 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych wraz z prezydentem Wilsonem uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

            W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie. Polska to jedyny kraj na świecie, w którym Dzień Matki obchodzi się 26 maja.
Jan Paweł II o Matkach

„Ten heroizm dnia codziennego obejmuje milczące, ale niezwykle płodne i wymowne świadectwo ‚tych wszystkich heroicznych matek, które bez reszty poświęcają się swoim rodzinom, które cierpią, wydając dzieci na świat, a potem gotowe są podjąć wszelkie trudy, ponieść wszelkie ofiary, ażeby tym dzieciom przekazać wszystko, co mają w sobie najlepszego’. Spełniając w życiu swoją misję, ‚nie zawsze te heroiczne matki znajdują oparcie w swoim środowisku. Wręcz przeciwnie, modele cywilizacji, często kreowane i propagowane przez środki społecznego przekazu, nie sprzyjają macierzyństwu. W imię postępu i nowoczesności prezentuje się jako przestarzałe takie wartości, jak wierność, czystość, poświęcenie, którymi wyróżniały się i nadal wyróżniają rzesze chrześcijańskich matek i narzeczonych. (…) Dziękujemy wam, heroiczne matki, za waszą miłość niczym nie przezwyciężoną. Duchowym Mamom! Życzymy wytrwałości w codziennej modlitwie, otaczania swoich podopiecznych miłością i duchową troską. By Wasza ofiara modlitewna umacniała i rozwijała w Was kobietach, te heroiczną, matczyną miłość. Dzielcie się również swoimi doświadczeniami duchowego macierzyństwa z innymi.”
Papież Franciszek do matek

             „Drogie matki, dziękuję, dziękuję za to, czym jesteście w rodzinie i za to, co dajecie Kościołowi i światu. I tobie, umiłowany Kościele dziękuję, dziękuję, że jesteś matką i Tobie, Maryjo, Matko Boga dziękuję, za to, że ukazujesz nam Jezusa, a wszystkie obecne tutaj matki pozdrawiamy aplauzem”
Prezydent Andrzej Duda z życzeniami na Dzień Matki

Drogie Mamy!

Z okazji Dnia Matki, tego pięknego i wyjątkowego święta, prosimy wszystkie Mamy o przyjęcie najserdeczniejszych życzeń i gratulacji. 

Życzymy Paniom pogody ducha i uśmiechu. Oby jak najwięcej było chwil, w których szczęście, uśmiech i wdzięczność dzieci będą dla wszystkich Mam nagrodą za troskę i dopełnieniem radości macierzyństwa. Życzymy także, aby wśród codziennych starań o dom i rodzinę – starań, które łączą Panie niejednokrotnie z pracą zawodową – nigdy nie brakło potrzebnych sił, pomocnych dłoni oraz tak ważnych chwil odpoczynku. 

Wyrażamy nadzieję i oczekiwanie, że wytrwałość, oddanie i zapobiegliwość, z jakimi codziennie troszczą się Panie o swoje dzieci, będą się zawsze spotykały z należnym szacunkiem. Dziękujemy za codzienny trud i za starania o to, żeby wszystkie dzieci były w przyszłości dobrymi ludźmi i dobrymi obywatelami. Bo przecież to w domu uczymy się najpierw, że wzajemna życzliwość, zgoda i uczynność budują wokół nas lepszy, bardziej przyjazny i sprawiedliwy świat.

 Niech dzisiejszy dzień będzie dla Pań prawdziwym świętem, czasem radosnych spotkań, dobrych rozmów i miłych gestów – ofiarowanych Paniom wyrazów miłości i przywiązania. 

Z wyrazami szacunku
Andrzej Duda
Agata Kornhauser-Duda
Życzenia na Dzień Matki

Kochane Mamy, w dniu Waszego Święta
Dziękujemy Wam za przekonanie,
że jesteśmy najcenniejszym skarbem serca waszego przesłaniem.
Dziękuję za to wszystko, czym dla nas jesteście,
co dla nas czynicie, i co o nas myślicie.
Radość i wdzięczność z nas promienieje,
w tym dniu jednym z najpiękniejszych szczególnie jaśnieje.  
Przyjmijcie szczere życzenia. 
Niech każda godzina szczęściem Was opromienia. 
Niech życie upływa Wam wśród ciągłej radości, 
w blaskach promieni Bożych – wiary, nadziei i miłości.

Ks. Adam Hopciaś – proboszcz

Życzenia na Dzień Matki
 przesłanie od naszych młodszych parafian

***

Kto nas może kochać więcej? Zmarzniemy – ogrzewasz nasze ręce, zszywasz spodnie, budzisz rano, miód smarujesz nam na chlebie. Ty mnie kochasz, a ja, mamo, bardzo, bardzo kochamy ciebie. Kochanej mamie – Pawełek, Łukaszek, Jaś i Mareczek

*

Najukochańsza Mamo życzymy Ci radosnych, pogodnych dni, uśmiechu na twarzy i w sercu, sił i zdrowia oraz serdeczności od najbliższych i przyjaciół. Kochamy Cię mocno – Kasia i Dominika.

*

Dla najwspanialszej, najukochańszej, wyjątkowej i jedynej w swoim rodzaju Alicji Smolarz z Lublina. Za miłość, poświęcenie i troskliwą opiekę w chorobie. Dużo zdrowia, radości i spełnienia marzeń przesyła kochający Cię, mamusiu, życzy syn Darek. KOCHAM CIĘ, MAMUSIU.

*

Kochana mamo żyj 100 lat, dzisiaj Ci powie każdy szkrab. I ja Ci Mamo życzyć chcę, byś zawsze była obok mnie. I jeszcze Ci powiem w sekrecie, że jesteś najlepszą Mamą na świecie. Dla mamy życzenia śle córka Agata.

*

Za uśmiech każdego dnia, za wytrwałość i cierpliwość nawet gdy wszystko było nie tak, za wyrozumiałość, za to, że nauczyłaś nas wszystkiego.

*

Mamo troskliwa, co jak Anioł Stróż czuwasz nad ciepłem domowego ogniska, w skrzydłach swych ramion nosisz uśmiechy swych dzieci i łzy. Chcę życzyć Ci spełnienia marzeń, zawsze odkładanych na później, co posiwiały już jak Twe włosy i zapomniane, ciche, śpią w szafie na dawno nie zakładanych, kolorowych sukienkach, i cierpliwie wciąż czekają na swój czas… Kochana, najbardziej bym chciała Cię przytulić, pogłaskać, za rękę potrzymać zawsze wtedy, kiedy jest Ci ciężko. Co noc Ci bajkę szeptać na dobranoc, że wszyscy żyli długo i szczęśliwie. Mamie Danucie córka Joanna.

*

Kochana Mamo, życzę Ci wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, cierpliwości do mnie oraz wszystkiego, czego tylko pragniesz. Piotruś.

*

Mamo, bardzo Cię kocham i dziękuję Ci za to, że jesteś i za wszystko, co dla mnie robisz. Dziękuję za Twój uśmiech, który ogrzewa mnie w różnych chwilach życia. Mamie Lili życzy córka.

*

Mamo w dniu Twojego święta dziękuję, że mi życie dałaś i że mnie wychowałaś. Życzę ci, by każdy Twój dzień był szczęśliwy i radosny jak początek wiosny. Twój synek – Paweł

*

Z okazji Twego święta, Mamo, życzymy Ci zdrowia, sił i codziennej radości wraz ze słowami najszczerszej wdzięczności. Za wszystkie dla nas trudy i starania składamy Ci dzisiaj podziękowania. Naszej Kochanej Jadzi Zuzia i Krzyś!