Z ŻYCIA KOŚCIOŁA W DIECEZJI

22 MAJ – Bp Pindel w Żywcu:
obrachunek po 25 latach od papieskiej wizyty

            Obrachunku życia społecznego i religijnego Żywiecczyzny w ciągu minionych 25 lat, jakie upłynęły od czasu wizyty Jana Pawła II w stolicy regionu, dokonał bp Roman Pindel podczas piątkowej Eucharystii w żywieckiej konkatedrze. Liturgia była dziękczynieniem za dar spotkania z papieżem ćwierć wieku temu – za najważniejsze wydarzenie w dziejach miasta nad Sołą i Koszarawą. Wizyta papieska w Żywcu w 1995 roku była najważniejszym wydarzeniem w ponad 700-letniej historii miasta.

            W swoim wystąpieniu Karol Wojtyła zwrócił się do przedstawicieli świata władzy, polityki i mediów, aby dbali o wartości chrześcijańskie oraz przestrzegali praw człowieka. Jan Paweł II modlił się w żywieckiej konkatedrze, przewodniczył także Liturgii Słowa, w której brało udział około 20 biskupów i ponad 20 tys. wiernych. Ojciec Święty odebrał od przedstawiciel władz Żywca tytuł honorowego obywatela miasta.
„Wobec świętości”
Na żywieckim zamku medalierska wystawa z Janem Pawłem II

            Do końca lipca tego roku oglądać można na Starym Zamku w Żywcu wystawę „Wobec świętości. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II”. Ekspozycji, powstałej z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły i w 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w stolicy Żywiecczyzny, towarzyszy specjalnie przygotowany katalog prezentujący medale znajdujące się na wystawie, wykonane przez prawie osiemdziesięciu współczesnych polskich artystów.
ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE
Bielsko –Białą, Aleksandrowice 2020

W tym roku uroczystości święceń kapłańskich miały miejsce w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Bielsku-Białej Aleksandrowicach 30 maja o godzinie 10.00

Ks. Bp Roman Pindel, Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej udzielił święceń kapłańskich następującym diakonom naszej diecezji:
Piotr Bułka – Rajcza,
Damian Dadak – Rajcza,
Maciej Dunat – Bielsko-Biała Hałcnów,
Maciej Godzieszka – Żywiec- Moszczanica,
Adrian Moskała – Brenna Leśnica,
Jakub Michalik – Czechowice-Dziedzice Chrystusa Odkupiciela,
Kamil Piwowarczyk – Bielsko-Biała, św. Mikołaja,
Mateusz Steczek – Buczkowice,
Michał Wójcik – Bestwina,
Tobiasz Zoń – Pietrzykowice.