Z ŻYCIA KOŚCIOŁA W POLSCE

24 maja odbyła się 96. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy

Z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, w duchu wdzięczności i jedności z całym środowiskiem medycznym w Polsce odbyła się na Jasnej Górze 96. Pielgrzymka Służby Zdrowia. Eucharystii przewodniczył ordynariusz zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, homilię wygłosił bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia.
Pielgrzymka z Łowicza zatrzymana przez policję

            Po jednym dniu zakończyła się piesza pielgrzymka z Łowicza na Jasną Górę. Pątników zatrzymała policja. Wyjście pielgrzymów (25 maja) poprzedziła msza święta. Przewodniczył jej biskup Józef Zawitkowski. Policjanci interweniowali w związku z informacją, że po terenie powiatu porusza się grupa osób, które mogą nie stosować się do przepisów związanych z bezpieczeństwem sanitarno-epidemiologicznym. Uczestników wylegitymowano i kazano się rozejść. Tylko część pielgrzymów odstąpiła od dalszej wędrówki. Wielu bocznymi drogami, pojedynczo lub w małych grupkach nadal podąża do Częstochowy. Pielgrzymi ponownie zostali wylegitymowani i zawróceni do domów. Rozgoryczenia i zdziwienia nie krył przewodnik pielgrzymki, ksiądz Wiesław Frelek. – Zatrzymać pielgrzymkę na Jasną Górę, kiedy nikomu żadne zło się nie dzieje. Ja pytam, czy galerie otwarte, szlaki górskie otwarte, wszędzie tam można iść, tylko na szlak pielgrzymi nie? Gdzie my żyjemy? Każdy indywidualnie może iść. Łowicka pielgrzymka należy do jednych z najstarszych w kraju. Czasy zarazy – cholery czy „hiszpanki” – były powodem, żeby udać się na Jasną Górę.