Z ŻYCIA KOŚCIOŁA W ŚWIECIE

Morricone wierzył, że muzyka jest językiem transcendencji

            W Rzymie zmarł jeden z największych współczesnych kompozytorów Ennio Morricone. Miał 91 lat. Stworzył muzykę do ponad 500 filmów, między innymi do „Misji”, „Nietykalnych”, „Dawno temu w Ameryce”, „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, „Za garść dolarów”, „Cinema Paradiso”. Dwukrotnie otrzymał Oscara: jako nagrodę honorową (2007) i za „Nienawistną ósemkę” (2016). W swoim dorobku miał też liczne utwory sakralne.

            Skomponował też swoją mszę. I poświęcił ją papieżowi Franciszkowi. „Missa Papae Francisci. Anno duecentesimo a Societate Restituta”. Ten utwór ma dla niego tym większą wartość, ponieważ zawsze był osobą wierzącą, wychował się w rodzinie katolickiej. To nie przypadek, że w mszy słychać echa muzyki z „Misji”. Film Rolanda Joffégo mówi o pracy jezuitów w krajach misyjnych oraz o masakrach Indian dokonanych przez hiszpańskich i portugalskich kolonizatorów. Akcja filmu toczy się w 1750 r., tuż przed kasatą Towarzystwa Jezusowego w 1773 r., która miała podłoże polityczne. Dlatego tą mszą świętujemy 200. rocznicę przywrócenia Towarzystwa Jezusowego, które miało miejsce w 1814 r.
W Barcelonie ponownie otwarto kościół Sagrada Familia

Po niemal czterech miesiącach ponownie otwarto kościół Sagrada Familia w Barcelonie, Kościół Sagrada Familia jest największym dziełem wybitnego architekta hiszpańskiego Antoniego Gaudiego (1852-1926). Budowa tej wspaniałej neogotyckiej świątyni rozpoczęła się w 1884 r. Przez cały czas twórca zmieniał projekt budowli, tworząc własną porywającą wizję. Przez kilkanaście ostatnich lat swojego życia architekt prawie nie opuszczał placu budowy, a po jego niespodziewanej, tragicznej śmierci w 1926 r. jego ciało spoczęło w krypcie kościoła. Gaudí zwany jest architektem mistycznym. Stworzony przez niego styl tchnie głębią duchową. Jego dzieła odzwierciedlają jego religijność, której dawał on świadectwo nie tylko w sztuce, ale w całym życiu. W 2000 r. archidiecezja barcelońska rozpoczęła proces beatyfikacyjny artysty.