Z ŻYCIA KOŚCIOŁA W POLSCE

Profanacja figury Chrystusa w Warszawie. Kard. Nycz reaguje

Profanacja zabytkowej figury Chrystusa “Sursum corda” przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie spowodowała ból ludzi wierzących, parafian kościoła Świętego Krzyża oraz wielu mieszkańców stolicy, dla których figura Zbawiciela dźwigającego krzyż stała się symbolem nadziei w najtrudniejszych dniach Powstania. Apeluję, by niezależnie od wyznawanych poglądów szanować uczucia religijne ludzi wierzących. Zaprzestańmy stosowania aktów wandalizmu i przekraczania
Uszanujcie nasze świętości i religijne, i narodowe Abp Jędraszewski

„Nie depczcie przeszłości naszych ołtarzy” – prosił słowami Adama Asnyka abp Marek Jędraszewski w kościele Mariackim w Krakowie w czasie Mszy św. sprawowanej w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. – Uszanujcie nas w imię prawdziwej tolerancji, w imię uznania tego kim jesteśmy jako polski naród. Uszanujcie nas. Mamy do tego święte prawo – apelował metropolita krakowski nawiązując do profanacji posągu Chrystusa Zbawiciela z Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie.
Msza święta po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy na urząd Prezydenta RP

Po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy na urząd Prezydenta RP, w czwartek 6 sierpnia o godz. 12:00 w Archikatedrze Warszawskiej została odprawiona Msza św. z udziałem Pary Prezydenckiej. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Program Odpustu Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej 09 – 16 VIII 2020 r.

Niedziela – 09 VIII 2020 – Uroczystość NMP Kalwaryjskiej
13.00     Rozpoczęcie odpustu: Msza św.,
             Procesja Współcierpienia NMP z bazyliki do Domku Matki Bożej

Tydzień odpustowy

Poniedziałek – 10 VIII 2020
Dzień modlitw w intencji chorych i cierpiących

Wtorek – 11 VIII 2020
Dzień modlitw w intencji rodzin 

Środa – 12 VIII 2020
Dzień modlitw w intencji ojczyzny

Czwartek – 13 VIII 2020 – Uroczystość NMP Kalwaryjskiej
Dzień modlitw w intencji Kościoła i Ojca Świętego

Piątek – 14 VIII 2020 – Odpust Matki Bożej Kalwaryjskiej
Dzień modlitw w intencji żyjących i zmarłych dobrodziejów Kalwarii
15.00     Nieszpory przy kaplicy Domku Matki Bożej pod przewodnictwem
             bpa Jonasa Ivanauskausa, ordynariusza diecezji koszedarskiej na Litwie
             oraz abpa Marka Jędraszewskiego, Metropolity krakowskiego,
             Procesja Pogrzebu Matki Bożej
18.00     Msza św. przy kościele Grobu Matki Bożej pod przewodnictwem
             abpa Marka Jędraszewskiego, Metropolity krakowskiego

Sobota – 15 VIII 2020 – Uroczystość Wniebowzięcia NMP – Kalwaryjski Dzień Młodych
Dzień modlitw w intencji młodych i o powołania do służby w Kościele

Niedziela – 16 VIII 2020 – Odpust Wniebowzięcia NMP
             Procesja Wniebowzięcia NMP
11.00     Msza św. przy ołtarzu polowym pod przewodnictwem
             abpa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego