Z ŻYCIA KOŚCIOŁA W PARAFII

Przeor Jasnej Góry dziękuje pielgrzymom i zaprasza do Jasnogórskiej Maryi

Jasna Góra trwa w łączności z pielgrzymami zarówno tymi, którzy idą, jak i tymi, którzy z konieczności odbywają pielgrzymki duchowe. Przeor klasztoru dziękuje wszystkim za determinację w kultywowaniu świętej tradycji Polaków i przypomina, że pielgrzymki, zwłaszcza piesze, są wielkim świadectwem wiary.

Każdy pielgrzym to świadek wiary a pieszy pielgrzym to świadek wiary heroicznej, bo piesze pielgrzymki wymagają szczególnego zaangażowania. Autokarowe i piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę to polska specyfika i swoisty fenomen. – Pielgrzymki to przede wszystkim wydarzenie religijne, to rekolekcje w drodze naznaczone specjalnym programem. Mają one wymiar zbiorowego świadectwa wiary, są czasem budowania więzi społecznych.

Tradycyjna autokarowa pielgrzymka na Jasną Górę w ramach Żywieckiej Pielgrzymki Pieszej odbędzie się 29 sierpnia 2020r. (sobota)

Zapisy w zakrystii od 17 sierpnia.
Ministrancki Turniej Piłkarski

Informacja – ks. Maciej Stoły – wikariusz.
OPOWIADANIA DLA DUCHA

Posiłek dla diabła

Pewnego dnia diabeł był głodny. Zabrał więc ze sobą worek i wybrał się na polowanie dusz.

Miał apetyt na wyśmienity kąsek. Usadowił się więc między gałęziami liściastego drzewa, które rosło naprzeciw okna pewnego dobrego człowieka i czekał.

Dzień dobrego człowieka był jednak przejrzysty jak kryształ i przebiegał na modlitwach, wypełnianiu dobrych uczynków i szlachetnych myślach. Ani jednego odstępstwa od tej zasady. Apetyt diabła rósł coraz bardziej.

Obawiał się jednak, że nie będzie mógł tutaj nic zdziałać. Aż pewnego dnia, kiedy przypatrywał się tej białej jak śnieg duszy, spostrzegł, że i ona, podobnie jak wszystkie inne, ma jedno malusieńkie pęknięcie. Otóż każdego wieczoru człowiek pojawiał się w oknie i zachwycając się zachodzącym słońcem, pogrążał się przez moment w melancholii i smutku.

Diabłu wystarczyło to w zupełności.

Skupił całą swoją energię na tej chwili; wydrążył ją, rozszerzył i kiedy stała się już dostatecznie obszerna i pusta, wlał do niej wszystkie swoje wypróbowane mikstury: najpierw strach, potem niepewność, a na koniec desperację.

Teraz wystarczyło mu już tylko sięgnąć ręką, aby mieć wspaniałą kolację.

Dino Semplici


Strategia szatana

Święty Ignacy zadawał swoim uczniom pytanie: „Jakiej strategii używa szatan, żeby uwieść ludzi i sprawić, by szli za nim?”.

I przedstawiał odpowiedź: „Po pierwsze, kieruje ich od słusznego dążenia do bezpieczeństwa ku zgubnemu dążeniu do pieniędzy – chciwości. Po drugie – od słusznego dążenia do akceptacji do zgubnego domagania się uznania – honoru. Wreszcie – od słusznego doceniania własnej wartości do zgubnego samopobłażania – pychy. Strategia szatana to stopniowe odwodzenie ludzi od słusznych dążeń do grzesznej samopobłażliwości.

Św. Ignacy


Diabły i starzec

            Ojciec Eliasz opowiadał, że pewien starzec mieszkał w świątyni. Przyszły doń diabły i powiadają: „Idź sobie z naszego domu. Starzec na to: Wy nie macie tu domu. Wówczas zaczęły mu rozrzucać wszystkie gałęzie palmowe. Jednakże starzec cierpliwie je pozbierał. Potem jeden z diabłów pochwycił go i chciał wyrzucić na dwór; on jednak przytrzymał się drzwi wolną ręką, krzycząc: „Jezu, dopomóż mi! A diabeł natychmiast uciekł. Starzec zaczął płakać. Jezus zapytał: „Czemu płaczesz? Starzec odrzekł: „Ponieważ ośmielają się zawładnąć człowiekiem i wyczyniać takie rzeczy.

 „Byłeś niedbały – rzekł mu Pan. – Widzisz, że odstąpiły od ciebie, skoro tylko zechciałeś Mnie poszukać. Tak ci powiem: w życiu duchowym trzeba się bardzo trudzić; jeśli nie ma zmęczenia, nie można mieć Boga przy sobie; zaprawdę za nas został ukrzyżowany.

Cyt. za Michelem Van Parysem