Z ŻYCIA KOŚCIOŁA ŚWIECIE I W POLSCE

Franciszek do Polaków:
Nie zapominajcie o potrzebach najuboższych

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków. Drodzy bracia i siostry, jednoczę się duchowo z tymi wszystkimi, którzy podejmują różnorakie inicjatywy duchowe, naukowe i społeczne w celu ograniczenia skutków pandemii w społeczeństwach i wyjścia naprzeciw życiowym potrzebom chorych i ich rodzin. Proszę was, bądźcie hojni i nie zapominajcie o potrzebach najuboższych, samotnych, zwłaszcza starszych i chorych. Niech Pan was błogosławi i wspiera!
Białoruski ksiądz: jesteśmy wdzięczni za waszą modlitwę!

            W dniu 18 sierpnia o godz. 18.00 modlił się cały świat w intencji Białorusi.

Ta solidarność modlitewna była dla nas wielkim wsparciem, zapleczem, żebyśmy przetrwali te trudne czasy. Bogu zawierzamy naszą przyszłość, liczymy, że z Bożą pomocą dokona się przemiana. Modlimy się o zaprzestanie przemocy, agresji, represji, modlimy się o to, by było pojednanie w narodzie, by było porozumienie, żeby nie było przelewu krwi. To najbardziej boli kiedy krew niewinnych się leje. Dziękuję wszystkim, którzy się modlą za Białoruś. Jesteśmy wdzięczni, że wciąż jest tak wielu ludzi nieobojętnych, solidarnych z nami.
W Mińsku odbyła się ekumeniczna i międzyreligijna modlitwa za ojczyznę

W mińskim kościele katolickim św. Szymona i św. Heleny, tzw. „Czerwonym”, metropolita mińsko-mohylowski abp Tadeusz Kondrusiewicz przewodniczył 18 sierpnia wieczorem modlitwie „Ojcze nasz” w intencji Białorusi z udziałem przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich oraz judaizmu i islamu.
Prymas Polski prosi o modlitwę za Białoruś w niedzielę 23 sierpnia 2020 r.

 
            Wielu z nas w ostatnich dniach z uwagą śledzi wydarzenia na Białorusi. Papież Franciszek ubiegłej niedzieli w czasie modlitwy Anioł Pański podkreślał: „Moja myśl biegnie także ku umiłowanej Białorusi. Uważnie śledzę powyborczą sytuację w tym kraju i apeluję o dialog, odrzucenie przemocy, a także poszanowanie sprawiedliwości i prawa. Zawierzam wszystkich Białorusinów opiece Matki Bożej, Królowej Pokoju”.
            Przyłączając się do tego papieskiego wezwania proszę, aby w niedzielę 23 sierpnia we wszystkich kościołach i kaplicach w modlitwie powszechnej uwzględnić intencję o pokój i pomyślność dla Białorusi. Jednocześnie proszę, aby w codziennej, zarówno indywidualnej, jak i wspólnotowej modlitwie, pamiętać o naszych Siostrach i Braciach na Białorusi.

Abp Wojciech Polak
Prymas Polski
Na Jasnej Górze złożono zawierzenie Sercu Jezusa i Królowej Polski 

W nawiązaniu do aktu polskich biskupów z 1920 r. podczas głównej Sumy odpustowej na Jasnej Górze 15 sierpnia złożone zostało zawierzenie Sercu Jezusa i Maryi.  Był to akt przypominający dzień 27 lipca 1920 r. kiedy przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej ofiarowano zagrożoną najazdem bolszewickim Polskę, Sercu Jezusowemu. 28 lipca 1920 r. oddano Rzeczpospolitą pieczy Królowej Korony Polskiej.