Z ŻYCIA KOŚCIOŁA W PARAFII

Program rozważań i modlitw w parafii Chrystusa króla w Żywcu-Sporyszu
14-19.09.2020 r.

Zapraszamy wspólnoty działające w parafii

Poniedziałek, 14 września – święto Podwyższenia Krzyża Świętego
* Wspólnota Koła Radia Maryja

Żaden wychowawca nie może przejść obojętnie wobec fenomenu cierpienia. Cierpienie jest obecne już w życiu człowieka. Każdy z nas powinien mieć oczy otwarte na cierpienie bliźnich, zwłaszcza cierpienie dotykające dzieci. Zadaniem wychowawcy jest też przygotowanie wychowanka do czekających go wyzwań, do których należy również zmierzenie się z cierpieniem wpisanym w życie każdego człowieka. Odnalezienie prawdziwego sensu cierpienia zawsze jednak związane jest ze spojrzeniem na swoje cierpienie z perspektywy krzyża Jezusa.

Wtorek, 15 września – wspomnienie Matki Bożej Bolesnej
* Dzieci ze świetlicy „Radość” oraz AA i Al. Anon,

Pierwszym zadaniem każdego wychowawcy jest troska o własny rozwój. Patrząc na życie Maryi, Matki i Wychowawczyni Syna Bożego zauważamy jak od początku pozwalała się wychowywać Bogu. Warunkiem rozwoju wewnętrznego jest uważne uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach życia oraz rozeznawanie ich znaczenia i wynikających z nich konsekwencji. Trzeba mieć czas, by na chwilę się zatrzymać i rozważyć, jaki sens ma to wszystko, czego doświadcza się w życiu. Nie ma mowy o wzroście duchowym w przypadku osób, które nie chcą zdobyć się na refleksję, są całkowicie wciągnięte w kierat codzienności, żyją z dnia na dzień, ślizgając się po powierzchni zdarzeń.

Środa, 16 wrzesień – wspomnienie św. męczenników Korneliusza i Cypriana
*Wspólnota „Damaszek”,

Warunkiem prawdziwego dialogu jest wsłuchanie się w to, co mówi rozmówca i otwartość na jego argumenty. Bywa jednak tak, że wymiana zdań ma pozory rozmowy. W takich sytuacjach uczestniczące w niej osoby starają się narzucić drugiej stronie swój punkt widzenia, nieraz nawet nie słuchają tego, co ktoś mówi. O ile autentyczny dialog jest w stanie kogoś zmienić, o tyle „atrapa” rozmowy nie przynosi żadnych owoców W procesie wychowania, a nawet w dydaktyce, podstawową rolę odgrywa relacja z nauczycielem i wychowawcą. Kształt tej relacji ma decydujące znaczenie dla owoców podejmowanych działań.

Czwartek, 17 września- wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
*Akcja Katolicką i III Zakon Karmelitański

W filmie „Niczego nie żałuję”, ukazującym życie francuskiej piosenkarki Edith Piaff, pokazana jest niespełniona tęsknota artystki za prawdziwą miłością. Jako dziecko została porzucona przez matkę, towarzyszyła ojcu przedstawiającemu cyrkowe sztuczki na ulicach Paryża, następnie wychowywała ją babka, prowadząca dom publiczny. Jej jedyna córka, którą urodziła w wieku 17 lat, zmarła mając dwa lata. Część osób fascynujących się twórczością Edith Piaff za testament artystki uznaje jej słowa: „Chciałabym, aby ktoś, wysłuchawszy mojej opowieści, powiedział o mnie jak o Marii Magdalenie: wiele zostanie jej wybaczone, bo bardzo kochała”.

Piątek, 18 września – święto św. Stanisława Kostki, patrona Polski
* młodzież ze wspólnoty „Jestem”, młodzież która przyjęła w sobotę bierzmowania,
oraz przygotowującą się do bierzmowania z kl. VIII.

Św. Stanisław zmarł w wieku 18 lat w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej w roku 1568. Motyl w stanie poczwarki owinięty jest w kokon, z którego w pewnej chwili wychodzi na zewnątrz dojrzały owad z pięknymi, kolorowymi skrzydłami. Jest tylko jedna chwila, w której motyl może wyjść na zewnątrz. Ale nie decyduje o niej człowiek. Patrząc na życie ludzi, można znaleźć wiele przykładów świadczących o tym, że data urodzenia i liczba lat niekoniecznie świadczy o dojrzałości. Można „wcześnie osiągnąć doskonałość” i „przeżyć czasów wiele” – to znaczy pod względem dojrzałości życiowej wyprzedzić wielu starszych od siebie. Mądry wychowawca widzi pełne dobro wychowanka. Wychowawca żyjący wiarą uwzględnia w swych działaniach horyzont wieczności.

Sobota, 19 września –  wspomnienie św. Januarego
* Róże Różańcowe.

Ksiądz Jan Twardowski wspominał wydarzenie, którego był świadkiem w jednym z warszawskich kościołów: „Z czasu, kiedy byłem księdzem w kościele Wszystkich Świętych, nie mogę zapomnieć pewnego przeżycia. Pewnego dnia usłyszałem krzyki przy drzwiach wejściowych do kościoła. Chciano wyrzucić kobietę. Wołano: – To ulicznica! Pijaczka! Taka może okraść kościół! Obroniłem ją. Poszliśmy do zakrystii, a ona powiedziała mi rzecz niezwykłą: – Stałam na ulicy i zaczął padać śnieg. Przykrył mnie całą. Przypomniała mi się moja sukienka do Pierwszej Komunii Świętej. Chciałabym się wyspowiadać”.

12.09.2020r

52. Jurasz Barbara

POŻEGNANIE LATA 2020

Zaproszenie dla wszystkich:
dzieci, młodzież, dorośli, grupy duszpasterskie, indywidualne osoby
na wspaniały czas
spotkań, turnieju, nauki gry w bule. dobrego ciasta i pysznej pizzy
26 września 2020 r. godz. 9.00 ( Dębina)

Organizatorzy:
Parafia Chrystusa Króla,
Akcja Katolicka,
Ośrodek Dębina