Historia Kościoła p.w. Chrystusa Króla w Żywcu Sporyszu

czerwiec 1931r. powstaje komitet budowy kaplicy przy Fabryce Śrub
18 czerwiec 1931 r.zgoda Kurii Krakowskiej i ks. Jana Sadke proboszcza żywieckiego
II wojna światowaduże uszkodzenia kapicy
1 wrzesień 1946 r.ks. Zdzisław Dzidek skierowany do duszpasterstwa w Sporyszu
1949 r.inż. Roman Łomnicki przygotowuje projekt rozbudowy kaplicy w kościół, który następnie jest zatwierdzony przez ks. kard. Stefana Sapiehę- metropolitę krakowskiego
2 lipiec 1951 r.poświecenia kamienia węgielnego przez abp. Baziaka
23 wrzesień 1962 r.poświecenie Kościoła w stanie surowym przez abp. Karola Wojtyłę
6 sierpień 1967 r.erygowanie parafii pw. Chrystusa Króla przez ks. kard. Karola Wojtyła. Pierwszym proboszczem zostaje ks. Zdzisław Dzidek
1973 r.bp. Małysiak poświecą tabernakulum i ołtarz
27 listopad 1997 r.konsekracja Kościoła, której dokonuje ks. bp. Tadeusza Rakoczego – ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej
26 listopad 2016 r.jubileusz erygowania parafii Chrystusa Króla w Sporyszu

Modlitwa za Kościół

Panie, miłuję piękno Twojego Kościoła, wspaniałość Jego świętych, śmiałość założycieli zakonów i ruchów religijnych, zapał nawróconych, gorliwość duchowieństwa, samozaparcie się bojowników, porywającą żarliwość misjonarzy. Panie, należymy do Twojego Kościoła. Oczyść nas z grzechów naszych, ażeby bardziej czystym był Kościół. Pomnóż w nas miłosierdzie, ażeby Kościół lepiej świadczył o Twojej miłości. Pomnóż naszą gorliwość dla Ewangelii, ażeby Kościół dzięki temu jeszcze więcej jaśniał. Wcielaj nas jak najmocniej do Twego Kościoła. Wtapiaj nas jak najmocniej w Twój Kościół, ażebyśmy dźwigając ciężary za innych, dokonali tego, czego nam brak z cierpienia – aby spełniło się posłannictwo.

Amen.