Z ŻYCIA KOŚCIOŁA W ŚWIECIE

Papież: każde życie jest święte i nienaruszalne

– Aborcja nie jest nigdy odpowiedzią, jakiej poszukują kobiety i rodziny. To raczej strach przed chorobą i samotnością wywołują wahania rodziców. Obrona życia i sprzeciw wobec aborcji są problemem ludzkim, a wiara nie ma z tym nic wspólnego. – Nie obarczajmy wiary tym, co do niej nie należy od początku.

– Czy legalne jest zniszczenie ludzkiego życia, by rozwiązać problem? Czy legalne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? Religia nie ma z tym nic wspólnego, to sprawa ludzka. To nigdy nie jest legalne.

– Są dzieci, które w pewnych przypadkach mentalność odrzucania określa jako nie do pogodzenia z życiem i dlatego są skazywane na śmierć. Lecz przecież żadna istota ludzka nie może być nie do pogodzenia z życiem; ani z powodu swego wieku, ani stanu zdrowia czy jakości swego istnienia.

– Każde dziecko, które zapowiada się w łonie matki, jest darem zmieniającym historię rodziny; ojca i matki, dziadków i rodzeństwa. I to dziecko potrzebuje tego, by je przyjąć, kochać i leczyć, zawsze.

– W wymiarze społecznym lęk i wrogość wobec niepełnosprawności prowadzą często do wybierania aborcji, przedstawiając to jako praktykę prewencji, jednak nauczanie Kościoła w tej kwestii jest jasne: życie ludzkie jest święte i nienaruszalne. Rodzice dzieci niepełnosprawnych zmagają się z trudnościami praktycznymi, ludzkimi i duchowymi, właśnie dlatego potrzebna jest bardziej zdecydowana opieka duszpasterska, by ich wspierać.

– Nigdy nie można uznać za zbędne leczenia dzieci, które mogą szybko umrzeć. Leczenie mogłoby wydawać się zbędnym zaangażowaniem środków i dalszym cierpieniem dla rodziców, jednak opieka nad tymi dziećmi pomaga rodzicom uporać się z żałobą i odczuwać ją nie tylko jako stratę, ale także jako etap drogi przebytej razem. Często tych kilka godzin, gdy matka może przytulić swoje dziecko, pozostawia ślad. Ona czuje się zrealizowana jako matka.  Niezbędne jest, by priorytetem lekarzy było nie tylko wyleczenie, ale także święta wartość życia ludzkiego, którego obrona jest ostatecznym celem każdej praktyki medycznej. 
Otwarta droga do beatyfikacji Matki Róży Czackiej

Ojciec Święty przyjął 27 października prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, bpa Marcello Semeraro i upoważnił tę dykasterię do wydania 8 dekretów. Trzy z nich dotyczą cudów za wstawiennictwem czcigodnych Sług Bożych, kolejne trzy męczeństwa, a dwa heroiczności cnót. Jeden z dekretów dotyczy autentyczności cudu za wstawiennictwem Matki Róży, Elżbiety Czackiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, opiekującego się dziećmi niewidomymi w Laskach koło Warszawy.
Papież Franciszek ogłosił nazwiska nowych kardynałów

Na zakończenie modlitwy „Anioł Pański” 25 października Ojciec Święty zapowiedział konsystorz, na którym włączy do Kolegium Kardynalskiego 13 nowych członków 9 z prawem głosu w ewentualnym konklawe oraz czterech powyżej 80 roku życiu, nie posiadających tego prawa. Publikujemy nazwiska wszystkich kardynałów-nominatów:

Kardynałowie kurialni:

Abp Mario Grech z Malty, sekretarz generalny Synodu Biskupów;
Abp Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, bp Marcello Semeraro;

Kardynałowie-nominaci biskupi diecezjalni:

Abp Antoine Kambanda, arcybiskup Kigali w Rwandzie;
Abp Wilton Gregory, arcybiskup Waszyngtonu w USA;
Abp Jose Fuerte Advincula, arcybiskup Capiz na Filipinach;
Abp Celestino Aós Braco, arcybiskup stolicy Chile Santiago;
Bp Cornelius Sim, wikariusz apostolski w Brunei;
Abp Augusto Paolo Lojudice, arcybiskup Sieny we Włoszech;
O. Mauro Gambetti, kustosz franciszkańskiego klasztoru w Asyżu we Włoszech;

Kardynałowie-nieelektorzy:

Abp Felipe Arizmendi Esquivel, arcybiskup senior San Cristóbal de Las Casas w Meksyku;
Abp Silvano Tomasi, nuncjusz apostolski i wieloletni przedstawiciel Watykanu przy ONZ w Genewie;
O. Raniero Cantalamessa OFMCap., kaznodzieja Domu Papieskiego;
Ks. Enrico Feroci, proboszcz parafii Santa Maria del Divino Amore w Castel di Leva.
Na dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej powstaje Dom Życia

W budynku na dróżkach kalwaryjskich powstanie ośrodek pomocy psychologicznej i duchowej rodzinom, małżeństwom i osobom mierzącym się z trudnościami w związku z chorobą lub niepełnosprawnością dzieci. Placówka będzie świadczyła pomoc w postaci towarzyszenia im.