Z ŻYCIA KOŚCIOŁA W POLSCE

Prymas Polski na Jasnej Górze: dość bratobójczej walki!

„Dość bratobójczej walki, dość nastawania jedni przeciw drugim, dość wrogości i wzajemnych uprzedzeń. A my jako chrześcijanie, jako ludzie Kościoła, musimy być pierwszymi, którzy będą o to zabiegać. W czasie, gdy tak wiele między nami nieporozumień, gdy tak łatwo oskarżamy i atakujemy się nawzajem, gdy złością próbujemy odpowiedzieć na złość, a nienawiścią na nienawiść, trzeba jasno powiedzieć: uczeń Chrystusa nie nienawidzi, on kocha! Dzisiaj stając w kaplicy Cudownego Obrazu, w miejscu, które od tylu wieków jest sercem naszej Ojczyzny, przed obliczem Matki, której tak bardzo leży na sercu dobro Jej dzieci, chcę prosić o łaskę pojednania i wołać o jedność między nami”.

Ks. Robert Józef Chrząszcz nowym biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej

Ks. Robert Józef Chrząszcz, misjonarz pochodzący z archidiecezji krakowskiej, dotychczasowy proboszcz parafii św. Pawła w Rio de Janeiro i wikariusz biskupi regionu Jacarepaguá archidiecezji Rio de Janeiro, został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Pochodzi z Kalwarii Zebrzydowskiej, ma 51 lat.

Potrzebna niezależna komisja do wyjaśnienia
kwestii z filmu „Don Stanislao”

W filmie TVN24 „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”, który miał premierę w internecie na stronie stacji, przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy, wskazujące, że kard. Dziwisz, uczestniczył m.in. w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie. Kard. Dziwisz oświadczył: „Jestem gotowy do pełnej współpracy z niezależną komisją. Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów. Dobro pokrzywdzonych jest wartością nadrzędną. Dzieci i młodzież nie mogą już nigdy doznać w Kościele krzywd, które miały miejsce w przeszłości”.