Z ŻYCIA KOŚCIOŁA W ŚWIECIE

ONZ ostrzega przed klęską głodu w krajach Afryki

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega przed klęską głodu w Burkina Faso, północno-wschodniej Nigerii, Południowym Sudanie oraz w Jemenie. Część tych społeczeństw jest już w krytycznej sytuacji, poinformowały w Rzymie Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO oraz Światowy Program Żywnościowy WFP. Potęgujące się konflikty oraz dalsze ograniczenia dostępu pomocy humanitarnej mogą mieć katastrofalne skutki.
Dotkliwy głód grozi także 16 innym krajom. Po raz kolejny globalny brak bezpieczeństwa żywnościowego doszedł do wysokiego poziomu, alarmują ONZ-owskie organizacje. Jako powody wymieniono „toksyczną kombinację” konfliktów, spowolnienie gospodarki, ekstremalne warunki pogodowe oraz pandemię COVID-19, która nadal powoduje niedobory w zaopatrzeniu ludności.
Czy relacja Franciszka z Bidenem będzie podobna do relacji Jana Pawła II i Reagana?

Czy między papieżem Franciszkiem a prezydentem-elektem USA Joe Bidenem dojdzie do podobnej synergii działań i partnerstwa jak 40 lat temu między Janem Pawłem II a Ronaldem Reaganem? Joe Biden – katolik centrolewicowy, globalista i w szerokim sensie humanista. To dopiero drugi prezydent-katolik w historii tego państwa, po wybranym w listopadzie 1960 roku, też demokracie, Johnie F. Kennedym. Jest dopiero czwartym w historii kandydatem na prezydenta, przyznającym się do katolicyzmu.
Liczba osób bezdomnych w Europie wzrosła do 700 tysięcy

W Europie jest aż 700 tys. osób bezdomnych. Ich liczba wzrosła w ostatnich dziesięciu latach aż o 70 proc. Mimo rozbudowanej na starym kontynencie pomocy społecznej wielu ludziom wciąż trudno utrzymać dom. 10 proc. rodzin w Unii Europejskiej wydaje na utrzymanie swoich mieszkań ponad 40 proc. dochodów, a prawie 9 mln. żyje w nieodpowiednich warunkach.