BOŻE NARODZENIE

Boże Narodzenie bez… narodzin Boga. Czy to ma sens?

To, że Boże Narodzenie stało się świętem wszystkich, zarówno wierzących, jak i ateistów, wiadomo od lat. Jeśli jednak wyklucza się obecność Jezusa w tym szczególnym dniu, to co zostaje? Czym są święta bez Boga? Pogańską tradycją?

            „Od lat jestem ateistką. Święta spędzam z rodziną. Wigilia? Dla mnie to rodzinne spotkanie, może trochę inne niż wszystkie. Taka tradycja. Nie lubię kolęd. Na szczęście są inne świąteczne piosenki np. o Mikołajach i reniferach, czy francuskie urocze, świąteczne utwory, które zawsze przywołują taki radośniejszy klimat” – Monika

            W dniu 25 grudnia Kościół i cały świat chrześcijański obchodzi się narodziny Jezusa. Jednak jak ktoś Go nie uznaje, to odrzuca wszystko, co ma o Nim przypominać. Wierzący żyją nadzieją, że Bóg, który jest miłością, łączy te rodziny w tym szczególnym dniu. Boże Narodzenie to ważne święto dla wszystkich chrześcijan. Choć data jest umowna, nie zmienia to faktu, że Bóg przyszedł na ten świat, aby zbawić wszystkich ludzi. Czy ktoś w to wierzy, czy nie wierzy. Narodził się, został wydany na śmierć za grzechy całego świata i zmartwychwstał. Także za grzechy pogan w starożytnym Rzymie. Ówcześni Rzymianie, spotykając Jezusa, często doznawali nawrócenia. Nawracali się także po tym, jak św. Paweł pisał im świadectwo o Jezusie.      

            Oczywiście, byli i tacy, którzy poddawali chrześcijan okrutnym torturom, bo nie potrafili słuchać prawdy. Za tę prawdę pierwsi chrześcijanie nie bali się ginąć. Nie bali się być męczennikami, bo głęboko wierzyli w Tego, który się narodził po to, aby zbawić świat.  Istotą Bożego Narodzenia jest przyjście Chrystusa na ten świat. Ten moment zmienił wszystko, nadał sens. Kiedy przyjrzymy się całemu kontekstowi tożsamości, życia, misji i nauk Jezusa, staje się jasne, że jest On całkowicie wyjątkowy w historii świata. Jezus, i tylko Jezus, mógł śmiało głosić: Oto czynię wszystko nowe!

            Skoro Jezus uczynił wszystko nowe, dlaczego więc niektórzy tak bardzo chcą wracać do tego, co stare? Boże Narodzenie bez… narodzin Boga nie miałoby sensu. Na szczęście On naprawdę przyszedł na ten świat. I wciąż pragnie rodzić się w ludzkich sercach, „czyniąc wszystko nowe”.

opoka.org.pl