Na targowisku krzyży

            Umęczony cierpieniami i troskami, jakie niosło życie, pewien człowiek poskarżył się Panu. Ten wysłuchał go i rzekł: -Jutro o świcie bądę na placu kościelnym; co roku odbywa się tam targowisko krzyży; jest ich masa, wszelkich rozmiarów, będziesz mógł sobie wybrać taki, jaki ci najlepiej pasuje, ponieważ każdy musi nieść swój. Pozostawisz więc twój, tak niewygodny krzyż, a weźmiesz inny, lżejszy.

            Człowiek wstał w nocy i jeszcze o zmroku znalazł się na placu; mgła spowijała dziedziniec przykościelny i wszystko wokół. Zawlókł swój krzyż w te opary i ujrzał wielkie zbiorowisko krzyży – małych, dużych, cienkich, grubych, wysokich, niskich. Do wyboru, do koloru, nawet dla najbardziej wyrafinowanego gustu.

            Człowiek postawił swój krzyż z boku i, zacierając ręce, zaczął szukać jakiegoś odpowiedniejszego. Nie było to jednak takie proste: jeden był mały, ale zbyt chropawy; inny lekki, ale śliski i niewygodny do niesienia; niektóre były poręczne, ale zbyt ciężkie; jeszcze inne, choć lekkie, miały sęki lub były olbrzymie. Długo szukał, próbując i przymierzając nieskończoną liczbę krzyży, a kiedy tracił już nadzieję na znalezienie odpowiedniego, ujrzał w jakimś kącie taki, który mógł mu pasować. Przymierzył go – był to właśnie ten właściwy, niezbyt ciężki, gładki, nie za duży. Wziął go więc i szczęśliwy, wydobył się z oparów. Ale kiedy zrobił parę kroków, zdał sobie sprawę z tego, że ponownie wziął swój własny, stary krzyż.

Carlo Lapucci


Nawracajcie się, a nie – czyńcie pokutę

Pewien ksiądz prowadził zajęcia z Nowego Testamentu podczas letniego kursu biblijnego. Odkrył, że jedno ze słów zostało przetłumaczone jako czyńcie pokutę, podczas gdy w innej wersji oddano je jako nawracajcie się. Spytał dzieci, czy wiedzą, jaka jest różnica między jednym a drugim.

Po krótkiej chwili milczenia odezwała się jedna z dziewczynek:

– Czy to nie tak, że Judasz chciał odpokutować i się powiesił, a Piotr żałował za grzechy i gorzko zapłakał?

Odprawianie pokuty to działanie na zewnątrz, zaś nawrócenie rodzi się w głębi serca.

Autor nieznany