AKTUALNOŚCI PARAFIALNE

TRIDUUM PASCHALNE I ŚWIETA WIELKANOCNE W:

WIELKI CZWARTEK, 1 kwietnia

godz. 16.00              – Msze św. wieczerzy Pańskiej
    godz. 18.00              – Msze św. wieczerzy Pańskiej
    godz. 19.00 – 21.00 – Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy

Ps. 1. Modlitwą ogarniamy kapłanów zmarłych, kapłanów rodaków, kapłanów pracujących w parafii, obejmujemy ojców zakonnych, oraz modlimy się o nowe powołania do kapłaństwa i zakonu.

WIELKI PIĄTEK, 2 kwietnia

godz. 11.00            – Droga Krzyżowa dla dzieci
    godz. 15.00            – Droga Krzyżowa w godz. śmierci Jana Pawła II
    godz. 18.00            – Droga Krzyżowa i liturgia wielkopiątkowa
    godz. 20.00 – 7.00 –  Adoracja Pana Jezusa w Bożym Grobie.

Ps.1.  Nie ma ucałowania krzyża. Oddajemy cześć krzyżowi tylko przyklękając.

2. Ofiary składane w czasie adoracji przekazywane są na utrzymanie Bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie.

3. W Wielki Piątek Komunię św. mogą przyjąć tylko ci, którzy uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej osoby odprawiające praktykę dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, które nie będą mogły uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej i przyjąć Komunii św. wynagradzającej, nie przerywają jej w ten sposób i będą mogły ją kontynuować w kolejnym miesiącu.

4. Wielki Piątek to również pierwszy piątek miesiąca. Osoby odprawiające praktykę dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, które nie będą mogły fizycznie uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej i przyjąć Komunii św. wynagradzającej, niech przyjmą komunie duchową, by nie zrywać kontynuacji praktyki 9 pierwszych piątków miesiąca. Wielką Sobotę Komunię św. zanosi się tylko umierającym jako wiatyk.

WIELKA SOBOTA, 3 kwietnia

do godz. 17.30      – Adoracja Pana Jezusa w Bożym Grobie

godz. 18.00           – Liturgia Paschalna (poświecenie ognia, wody, odnowienie zobowiązań chrzcielnych) Przynosimy ze sobą świece.

godz. od 8.00- 12.00 – poświecenie pokarmów.

Ps.     1.  Poświecenie pokarmów odbywać się będzie na zewnątrz kościoła.

2.  Po poświęceniu można wchodzić głównym wejściem do kościoła pokłonić się P. Jezusowi w Najświętszym Sakramencie i oddajemy cześć krzyżowi przyklękając i opuszczamy kościół bocznymi wyjściami.

3.  W Wielką Sobotę, w ciągu dnia nie udziela się Komunii św. z wyjątkiem umierającym jako wiatyk.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO, 4 kwietnia

godz.   6.00 – Msza rezurekcyjna

godz.   8.00 – Msza św. w kaplicy za mostem

godz. 18.00 – Msza św.

Ps.  1. Msza rezurekcyjna tylko z asystą liturgiczną wewnątrz kościoła, pozostali zostają na miejscach

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY, 5 kwietnia

godz.   6.30 – Msza św.

godz.   7.15 – Msza św. w kaplicy za mostem

godz. 18.00 – Msza św.

Ps.    1. Na Mszy św. o godz. 11.00 będzie udzielony chrzest św.

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO, 11 kwietnia

godz.   6.30 – Msza św.

godz.   7.15 – Msza św. w kaplicy za mostem

SPOWIEDŹ W WIELKIM TYGODNIU

Poniedziałek, wtorek, środa – godz. 17.30- 18.00

Wielki Czwartek                      – godz. 8.00-9.00 oraz 17.00-18.00

Wielki Piątek                           – godz. 8.00- 9.00 oraz 19.30-21.00

Wielka Sobota                        – godz. 8.00 -9.00  oraz  20.00- 24.00

ODPUSTY TRIDUUM PASCHALNEGO

W czasie Triduum istnieje możliwość zyskania odpustu zupełnego przez wszystkich którzy wypełniwszy zwykłe warunki odpustu, spełnią następujące dzieła:

1. W Wielki Czwartek – udział we mszy św. Wieczerzy Pańskiej i uroczyste odmówienie hymnu przed tak wielkim Sakramentem
  2. W Wielki Piątek – udział w Adoracji Krzyża, ucałowanie krzyża w czasie celebracji Liturgii Męki Pańskiej
  3. W Wielką Sobotę – udział w liturgii Wigilii Paschalnej i odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego

ZASADY SANITARNE

1. Zasady sanitarne
W naszym kościele może uczestniczyć ok. 40 osób z chórem, kaplicami.
Prosimy zachować odległości 1,5 m (nie dotyczy rodzin i małżeństw)
W kościele przebywamy z zasłoniętymi ustami i nosem (maseczka).
Prośba o dezynfekcje rąk.

2. Dyspensa
Biskup Bielsko-Żywiecki udziela aż do odwołania dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej dla wszystkich wiernych Diecezji i przebywających na terenie Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy świętej poprzez środki przekazu oraz wspólną modlitwę w rodzinach.
W sposób szczególny o skorzystanie z dyspensy prosimy osoby starsze, przewlekle chore i te, dla których infekcja stanowi wysokie ryzyko.

3. Komunia św.
Do Komunii św. pochodzimy w dwóch grupach Udzielanie Komunii przyjmującym na rękę jest przy kaplicy Matki Bożej (lewą dłoń kładziemy na prawą dłoń (tworząc tron dla szacunku),  a następnie przyjmujemy prawą ręką Komunię.
Nie odchodzimy z Komunią na ręce (bezpośrednio spożywamy)

Pamiętajmy, że Chrystusa przyjmujemy do serca, a istota nie jest w formie.