Z ŻYCIA KOŚCIOŁA PARAFIALNEGO

Dni krzyżowe – czyli wiosenne dni modlitw o urodzaje i za głodujących

W poniedziałek, wtorek i środę VI tygodnia wielkanocnego obchodzone są Dni Krzyżowe. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaje i zachowanie od klęsk żywiołowych.

Obchód Dni Krzyżowych zapoczątkował w Galii ok. 470 r. biskup Mamert, w związku z klęskami nieurodzaju, trzęsienia ziemi i wojny.

Nazwa Dni Krzyżowe wywodzi się stąd, że modlono się wówczas, idąc w procesji z głównego kościoła do innych kościołów, kaplic i krzyży przydrożnych. Od IX w. śpiewano podczas procesji Litanię do Wszystkich Świętych. W średniowieczu w takich procesjach brali udział także królowie, magnaci, władze danego miasta, lud – wszyscy zazwyczaj w strojach pokutnych. W niektórych miejscowościach poświęcano popiół i posypywano nim uczestniczących w procesji.

Obecnie Dni Krzyżowe nazywane są dniami modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Poleca się też organizować procesje błagalne. W poniedziałek należy odprawić Mszę św. „w okresie zasiewów”, we wtorek – „o uświęcenie pracy ludzkiej” i w środę – „za głodujących”.

W naszej parafii ze względów obostrzeń sanitarnych nie będzie procesji do krzyże, ale będą odprawiane będą Msze św. o urodzaje dla poszczególnych dzielnic:

Poniedziałek 10 maja – g.18.00 (kaplica za mostem) – za mieszkańców Sporysza

Wtorek 11 maja          – g.18.00 (kościół parafialny) – za mieszkańców części Centralnej parafii

Środa 12 maja            – g.18.00 (kościół parafialny) – za mieszkańców Koleb i Na Oklu

MODLITWA O URODZAJE

Boże, Ty na początku świata w swojej opatrzności nakazałeś, aby ziemia wydała rośliny zielone, rodzące wszelkie owoce. Ty dajesz nasienie siewcy i chleba dostarczasz na pożywienie. Spraw, prosimy, niech ta ziemia, wielorako ubogacona Twoją hojnością i uprawiana pracą rąk ludzkich; rodzi obfite owoce. Niech Twój lud obdarzony dobrami, które od Ciebie pochodzą, chwali Ciebie teraz i na wieki. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

POCHWAŁA STWORZENIA ŚW. FRANCISZKA

Najwyższy, wszechmogący, dobry Panie, Twoja jest sława, chwała i cześć, i wszelkie błogosławieństwo.
Tobie jednemu, Najwyższy, one przystoją, i żaden człowiek nie jest godny wymówić Twego Imienia.

Pochwalony bądź, Panie mój, ze wszystkimi Twoimi stworzeniami, szczególnie ze szlachetnym bratem naszym słońcem, przez które staje się dzień i nas przez nie oświecasz.
I ono jest piękne i świecące wielkim blaskiem: Twoim, Najwyższy, jest wyobrażeniem.

Pochwalony bądź, Panie mój, przez brata naszego, księżyc i nasze siostry gwiazdy;
ukształtowałeś je na niebie jasne, i cenne, i piękne.

Pochwalony bądź, Panie mój, przez brata naszego, wiatr i przez powietrze, i chmury, i pogodę, i każdy czas, przez które Twoim stworzeniom dajesz utrzymanie.

Pochwalony bądź, Panie mój, przez siostrę naszą, wodę, która jest bardzo pożyteczna i pokorna, i cenna, i czysta.

Pochwalony bądź, Panie mój, przez brata naszego, ogień, którym rozświetlasz noc:
a jest on piękny, i radosny, i krzepki, i mocny.

Pochwalony bądź, Panie mój, przez siostrę naszą matkę ziemię, która nas żywi i chowa, i rodzi różne owoce z barwnymi kwiatami i ziołami.

Pochwalony bądź, Panie mój, przez tych, co przebaczają dla miłości Twojej i znoszą słabość  i utrapienie.
Błogosławieni, którzy wytrwają w pokoju, gdyż przez Ciebie, Najwyższy będą uwieńczeni.

Statystyka duszpasterska

KWIECIEŃ 2021 r.

Do grona dzieci Bożych przez sakrament Chrztu św. zostali włączeni:

1. Emilia Miesiączek, c. Tomasza i Aleksandry
  2. Wiktoria Oczkowska, c. Pawła i Anny
  3. Aleksandra Noga, c. Daniela i Edyty
  4. Mikołaj Socha, s. Piotra i Małgorzaty

Po wieczną nagrodę do Pana odeszli z naszej wspólnoty parafialnej:

1. + Anna Szczygieł, Żywiec ul. Podgórska 46
  2. + Elżbieta Zając, Żywiec ul. Sporyska 52
  3. + Anna Lorenc, Żywiec ul. Łagodna 25
  4. + Maria Mikuszek, Żywiec ul. Grabowa 8
  5. + Jolanta Biel, Żywiec ul. Kamienna 21 a
  6. + Adam Janik, Żywiec ul. Nad Stawem 3
  7. + Ryszard Zamęta, Żywiec ul. Wspólna 11
  8. + Irena Porębska, Żywiec os. Kopernika 1
  9. + Adam Muś, Żywiec os. Kopernika 40
  10. + Zbigniew Możdżeń, Żywiec ul. Ks. Dzidka 7
  11. + Paweł Gowin, Wielka Brytania (pochodził z parafii)

Zapowiedzi przedślubne

1. Łukasz Czech, Żywiec ul. Sporyska i Anna Gradek, Łękawica ul. Twórców
  2. Tomasz Grzywaczewski, Kraków ul. Dobrego Pasterza i Karolina Gustyńska, Żywiec ul. Habdasówka.
  3. Maciej Hojdys, Cięcina ul. św. Katarzyny i Sylwia Wojtas, Żywiec ul. Turystyczna.
  4. Marek Jędrzejas, Żywiec ul Grunwaldzka i Patrycja Prochownik, Żywiec os. Paderewskiego

PODZIEKOWANIE
DLA DZIECI KOMUNIJNYCH I ICH RODZICÓW

W imieniu całej wspólnoty parafialnej pragnę gorąco podziękować za „Dar Komunijny”, którym jest baldachim używany w czasie uroczystych precesji z Najświętszym Sakramentem. Mam nadzieje, iż Bóg pozwoli i sprawi aby tegoroczna procesja Bożego Ciała (3 czerwiec br.) była uroczystą i odbyła się całą trasą z Kościoła parafialnego do Kaplicy Sporyskiej.

Ks. Adam Hopciaś -proboszcz