Z ŻYCIA KOŚCIOŁA POWSZECHNEGO

Ojciec Święty stopniowo powraca do zdrowia

Dni papieża Franciszka w szpitalu upływają spokojnie. Badania krwi są zadowalające, a on sam kontynuuje przepisane leczenie. Stopniowo wznawia pracę i kontynuuje spacer po korytarzu apartamentu. W piątek późnym popołudniem pod klinikę Gemelli przybywała grupa ubogich, którzy modlili się za papieża Franciszka i w ten sposób okazywali mu swoją bliskość. Towarzyszyli im wolontariusze ze Wspólnoty św. Idziego. św. Jana Pawła II, który po zamachu na jego życie przebywał tu nazwał klinikę Gemelli trzecim Watykanem.


Symbole ŚDM zagoszczą ponownie w Polsce

Pięć lat po obchodach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie symbole tego spotkania ponownie zagoszczą nad Wisłą. Krzyż i ikona Matki Bożej Ocalenia Ludu Rzymskiego odwiedzą polskie diecezje w dniach 21 sierpnia – 1 września, a Polska będzie jednym z niewielu krajów, w którym będą gościć w ramach przygotowania do ŚDM Lizbona 2023 r.

Pielgrzymka Krzyża ŚDM i ikony Maryi przez polskie diecezje. Odwiedzą m.in. polskie sanktuaria: bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie (21 sierpnia), Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze (26 sierpnia), Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej (28 sierpnia), św. Józefa w Kaliszu (30 sierpnia). Będą też obecne podczas Festiwalu Życia w Kokotku (27 sierpnia), a także w stolicach diecezji: lubelskiej i sandomierskiej (22 sierpnia), drohiczyńskiej i białostockiej (23 sierpnia), ełckiej (24 sierpnia), rzeszowskiej (25 sierpnia), kieleckiej (28 sierpnia), radomskiej i warszawskich (29 sierpnia), koszalińskiej (31 sierpnia) oraz gdańskiej (31 sierpnia oraz 1 września na Westerplatte).


Wieczna pamięć pomordowanym mieszkańcom wszystkich polskich wsi

 Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć pomordowanym mieszkańcom Michniowa i wszystkich polskich wsi. Wieczna pamięć poległym żołnierzom Armii Krajowej, żołnierzom Batalionów Chłopskich i wszystkich innych formacji, które walczyły o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę – mówił w Michniowie prezydent RP Andrzej Duda podczas otwarcia Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.