Błogosławiony o. Michał Tomaszek – 30 rocznica

9 sierpnia 2021 r.
30 rocznica męczeńskiej śmierci bł. Michała Tomaszka,
franciszkanina z Łękawicy

 

Błogosławiony o. Michał Tomaszek

Michał Tomaszek urodził się 23 września 1960 roku w Łękawicy. Jego rodzicami byli Michał i Mieczysława. Dokładnie miesiąc po narodzinach Michał został ochrzczony w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Łękawicy, otrzymując imiona: Michał Jan.

Michał 23 maja 1987 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po święceniach kapłańskich o. Michał Tomaszek został skierowany do pracy duszpasterskiej w Pieńsku. W czasie pracy duszpasterskiej w Pieńsku dowiedział się, że jego dwaj starsi współbracia o. Zbigniew Strzałkowski i o. Jarosław Wysoczański mają wkrótce wyjechać na misje do Peru. Pragnął dołączyć do nich. Zdawał sobie sprawę z tego, że misja w Peru jest trudna i jego życie może być narażone na niebezpieczeństwo. Po szybkim opanowania podstaw języka hiszpańskiego, o. Michał włączył się w pracę duszpasterską w peruwiańskim Pariacoto, gdzie został posłany. Jego działalność misyjna trwała zaledwie dwa lata, ponieważ 9 sierpnia 1991 r. została w dramatyczny sposób przerwana.

            W dniu 9 sierpnia 1991r. w Pariacoto dwóch polskich misjonarzy o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski poniosło męczeńską śmierć z rąk terrorystów ze Świetlistego Szlaku. Po Mszy św. misjonarze zostali wyprowadzeni z klasztoru. Wsadzono ich do samochodu razem z siostrą Bertą Hernandez, Służebnicą Najświętszego Serca Pana Jezusa, która z własnej woli postanowiła towarzyszyć ojcom. Przed przekroczeniem mostu, prowadzącego do Cochabamba i Huaraz, terroryści wyrzucili brutalnie zakonnicę z pojazdu, podpalili most i wywieźli braci do miejsca zwanego Pueblo Viejo, w pobliżu cmentarza. Tam o. Michał został zabity strzałem w tył głowy, a o. Zbigniew dwoma strzałami: w kręgosłup i w głowę. Jak brzmiał wyrok śmierci? Terroryści twierdzili, iż bracia „poniżali lud, rozdzielając żywność pochodzącą od imperialistów, że religia jest opium dla ludu, że głosząc pokój i podejmując działania ewangelizacyjne oraz charytatywne usypiają lud po to, aby masy nie podejmowały zrywu rewolucyjnego”.

Po męczeńskiej śmierci i uroczystym pogrzebie ciała braci zostały złożone w kościele w Pariacoto. Tam spoczywały do roku 2015, w którym to roku nastąpiła ekshumacja ciał i przeniesienie do nowopowstałej kaplicy przy kościele parafialnym w Pariacoto.

            W dniu 5 grudnia 2015 r. w Chimbote, w Peru zostali wyniesieni do chwały ołtarzy.

Relikwie bł. Michała Tomaszka z beatyfikacji przywiózł do parafii ks. proboszcz Adam Hopciaś obecny na uroczystościach w Peru.

Błogosławieni Męczennicy z Pariacoto: Michale i Zbigniewie, módlcie się za nami.