Z ŻYCIA KOŚCIOŁA POWSZECHNEGO

XXI- Dzień Papieski

Niedziela, 10 października 2021 roku

CZTERY WYMIARY DNIA PAPIESKIEGO

Wymiar intelektualny
Kilkadziesiąt seminariów naukowych i paneli dyskusyjnych, których tematem jest nauczanie św. Jana Pawła II.

Wymiar duchowy
Duchowa łączności z obecnym Ojcem Świętym i modlitwy w jego intencjach. Odprawiane są Msze Święte w intencji Papieża, podczas których głoszone są homilie i katechezy poświęcone nauczaniu św. Jana Pawła II.

Wymiar artystyczny
W wigilię Dnia Papieskiego na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wręcza jedną z najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim – nagrodę TOTUS. Zwieńczeniem jest Koncert Papieski.

Wymiar charytatywny
W solidarności z ubogimi jest organizowana tego dnia publiczna zbiórka pieniędzy, w której corocznie udział bierze blisko 100 tysięcy wolontariusz. Fundusz stypendialny Fundacji przeznaczony jest na stypendia uzdolnionym młodym ludziom pochodzącym z wiosek i małych miast.

Świadectwa stypendystów

Justyna Iskrzycka.

Brązowa medalistka z Tokio o FDNT: w Fundacji czuć rodzinną atmosferę

Byłam stypendystką FDNT jedynie dwa lata i przez ciągłe treningi nie mogłam uczestniczyć we wszystkich spotkaniach, jakie Fundacji oferuje swoim podopiecznym. Jednak nawet w tak krótkim czasie widziałam, że są to okazje do stworzenia silnych i wartościowych więzi.


Obóz stypendystów maturzystów w Gnieźnie

Między 5 a 8 września tegoroczni maturzyści rozpoczynający swoje studia w Poznaniu, Toruniu, Bydgoszczy oraz w Szczecinie, przyjechali do Gniezna, aby razem przeżyć kolejny obóz FDNT, upływający pod hasłem „Życie-niedokończony projekt”. Przyszli studenci w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym działającym przy gnieźnieńskim PWSD, rozważali swoje życiowe wybory przez pryzmat młodości, jako czynnika pchającego do działania i rzutującego na ich przyszłe, dorosłe życie.


Obóz maturzystów FDNT w Zembrzycach

Pierwszy tegoroczny obóz maturzystów odbył się w dniach 27-30 sierpnia w Zembrzycach nieopodal Wadowic. W ośrodku „Totus Tuus” gościli stypendyści, którzy już od października rozpoczną edukację na uczelniach w Krakowie, Rzeszowie oraz Kielcach.


Obóz FDNT w Pelplinie

Jestem, pamiętam czuwam” – słowa te przyświecały stypendystom i kadrze tegorocznego V fundacyjnego obozu integracyjno-formacyjnego. W wyjeździe trwającym od 12 do 17 lipca uczestniczyli stypendyści uczniowie z archidiecezji gdańskiej oraz diecezji pelplińskiej i elbląskiej. Oprócz wakacyjnego odpoczynku nie zabrakło czasu na budowanie wspólnoty, integrację i formację w duchu nauczania św. Jana Pawła II.


 

Polscy biskupi rozpoczęli wizytę ad Limina w Watykanie

Najważniejszym wydarzeniem tej wizyty jest audiencja u papieża i jego przemówienie wygłoszone do wszystkich biskupów na zakończenie. Wtedy głowa Kościoła wskazuje główne zadania, problemy, a także wyzwania lokalnych wspólnot.

Celem wizyty ad Limina jest umocnienie więzi z papieżem. Jednak ważne są także sprawy administracyjne związane z zarządzaniem diecezjami.

W trakcie wizyty biskupi m.in. przestawią papieżowi relacje dotyczące ich pracy w swoich diecezjach.

Członkowie KEP przybędą do Watykanu w czterech grupach. Biskupi naszej diecezji bielsko-żywieckiej (bp. Roman Pindel, bp. Piotr Greger) udadzą się w czwartej grupie tj. 25 października br.


Parafie w pasie przygranicznym wspierają migrantów

Parafie z terenów przy granicy polsko-białoruskiej w porozumieniu ze Strażą Graniczną dystrybują podręczne pakiety pomocowe dla migrantów, którzy przedostali się do Polski. To konkretny wymiar wsparcia możliwego dzięki zbiórce przeprowadzonej przez Caritas Polska 5 września, w Dniu Solidarności z Afgańczykami.

Wsparcie jest sfinansowane ze zbiórki na rzecz uchodźców z Afganistanu, przeprowadzonej przez Caritas pod kościołami 5 września, w ogłoszonym jako Dzień Solidarności z Afgańczykami.