Z ŻYCIA KOŚCIOŁA POWSZECHNEGO

Czy Różaniec to niebiańska waluta?

  Z nieba wyszedł i do nieba prowadzi.

Różaniec jest modlitwą dla człowieka.  Czasami ludzie traktują Różaniec jak jakąś niebiańską walutę. Trochę tak, jakby Pan Bóg był skąpcem i trzeba było Go przekupywać odmawianymi “zdrowaśkami”. To kompletny nonsens – śmieje się zakonnik. – Ta modlitwa jest dla nas. Dzisiejszy człowiek potrzebuje zatrzymania w swoim biegu i to proste, na pozór monotonne powtarzanie konkretnych formuł,  może być dla nas zbawienne. Zatrzymuje nas w pędzie życia, niejako zaprasza do tego, by pomyśleć nad rzeczami, które są ważniejsze niż codzienność.


Trwa wizytacja duszpasterska biskupów polskich “ad limina apostolorum” w Watykanie

Czym jest ta wizyta?

Przede wszystkim ta wizyta jest nawiedzeniem grobów apostolskich. Dosłownie „ad limina apostolorum” tłumaczy się jako: „do progów apostolskich”. Istotą jest modlitwa przy grobach apostołów Piotra, Pawła, a także wielu innych męczenników. Wizyta w Wiecznym mieście jest związana także z celebracją liturgii eucharystycznej w czterech bazylikach papieskich: watykańskiej bazylice św. Piotra, św. Jana na Lateranie, św. Pawła za murami i Matki Bożej Śnieżnej. Drugim bardzo ważnym elementem tej wizyty jest spotkanie z Piotrem naszych czasów, czyli z kolejnym następcą św. Piotra Apostoła – Ojcem Świętym Franciszkiem. Ważnym punktem programu są liczne spotkania o charakterze urzędowym w poszczególnych kongregacjach, gdyż są one wyrazem ścisłej łączności kościołów partykularnych ze Stolicą Apostolską.