Z ŻYCIA KOŚCIOŁA POWSZECHNEGO

Wanda Półtawska, przyjaciółka Jana Pawła II, skończyła 100 lat

Wanda Półtawska, przyjaciółka i jedna z najbliższych współpracownic Jana Pawła II. Psychiatra, doktor nauk medycznych, była więźniarka obozu w Ravensbrück, działaczka pro-life, dama Orderu Orła Białego.

Wanda Półtawska urodziła się 2 listopada 1921 r. w Lublinie. Jako 20-letnia dziewczyna przeżyła gehennę obozu koncentracyjnego. Te tragiczne wydarzenia nie zabiły w niej jednak człowieczeństwa. W latach 50. poznała ks. Karola Wojtyłę, z którym się zaprzyjaźniła i blisko współpracowała, kiedy został papieżem, pozostała dla niego ekspertem w dziedzinie ochrony życia. Najważniejszą część swojego życia zawodowego poświęciła poradnictwu małżeńskiemu i rodzinnemu. Z mężem Andrzejem Półtawskim doczekała się czterech córek i ośmiorga wnucząt. W obozie koncentracyjnym była numerem 7709. Wraz z innymi więźniarkami została poddana bestialskim eksperymentom medycznym przeprowadzonym przez niemieckich lekarzy w pierwszej grupie tzw. „królików”.  Półtawska jest popularyzatorką nauczania Jana Pawła II o świętości życia, małżeństwa i rodziny. Dlatego też w oparciu o swe doświadczenie w poradnictwie, zajmowała się wpływem przerywania ciąży na psychikę kobiety oraz wpływem postawy antykoncepcyjnej na współżycie małżeńskie i rodzinne.


Po wizycie ad limina Apostolorum

Język mediów jest inny niż język ambony

87 biskupów polskich w czterech grupach przez prawie cały październik przebywało z wizytą ad limina Apostolorum w Watykanie.

– Wbrew medialnym spekulacjom biskupi nie zostali wezwani na dywanik, ani nie dostali ostrej reprymendy od papieża za zaniedbania wobec kwestii przestępstw seksualnych wobec nieletnich. Temat ten był stale obecny w rozmowach w kluczowych dykasteriach, ale także w rozmowach z Ojcem Świętym. Zachęcano tam biskupów, aby byli otwarci na media, bez względu na ich opcje polityczne.


Papież Franciszek dodał nam otuchy.
Bp. Roman Pindel, diecezja Bielsko-Żywiecka

 „Papież dzielił się swym doświadczeniem i trudnościami, dodając nam otuchy, zachęty i odwagi do wyznawania wiary oraz prowadzenia pasterskiego naszych Kościołów” – podkreślił bp Roman Pindel, który opowiedział o swoich przeżyciach i refleksjach związanych z zakończoną wizytą „ad limina apostolorum”. Biskup bielsko-żywiecki przyznał, że był bardzo poruszony bezpośredniością papieża Franciszka, który 28 października spotkał się czwartą grupą hierarchów Kościoła w Polsce. Pięciodniowa wizyta w Rzymie do progów i grobów Apostołów obfitowała w twórcze rozmowy i spotkania. „Wiele spraw, intencji i planów polecaliśmy Bogu przez wstawiennictwo św. Piotra i św. Pawła. „