Zaproszenie na święto chleba

Dożynki parafialne, czyli dzień wdzięczności Bogu i ludziom za zebrane plony.

4 września 2022 g. 11.00

Kościół w Sporyszu

Dożynki – co to takiego?

      Rolnicy mają co roku swoje święto, tzw. Dożynki. Jest to Święto Plonów, podczas którego dziękuje się za udane żniwa i wszystkie plony, które udało się zebrać z pola. Dawniej tradycja obchodzenia dożynek była niezwykle bogata i ciekawa. Warto wiedzieć jak współcześnie obchodzi się święto.

      Dożynki to wspaniała forma podziękowania za zbiory. Wszyscy, którzy zajmują się uprawą ziemi, chętnie biorą w nich udział. Tradycje związane z obchodzeniem Święta Plonów są szczególnie mocno zachowane na wsiach. Jest wiele zwyczajów, które dotyczą obchodzenia dożynek. Mogą one mieć charakter świecki, ludowy lub religijny. Zgodnie z tradycją, cały obrzęd prowadzi Starosta i Starościna. Na początku wznosi się specjalny wieniec dożynkowy, który wcześniej wykonuje się z warzyw, owoców, zbóż oraz kwiatów. Następnie Starości wręczają Gospodarzowi święta, bochenek chleba, który upieczono tylko i wyłącznie z mąki, pochodzącej z ostatnich żniw. Jeśli dożynki mają charakter religijny, Gospodarzem jest kapłan, jeśli jednak są one świeckie, funkcję tę pełni przedstawiciel lokalnej władzy.

 Współorganizatorami w tym roku będzie Asysta Żywiecka w Sporyszu, piekarnia „Łukaszek” i Koło Gospodyń Wiejskich.

Pobłogosław Panie z wysokiego nieba
Co by na tym stole nie zabrakło chleba
Nie zabrakło chleba, nie zabrakło gruli
Ani tys miłości od nasej Matuli