WYDARZENIA DUSZPASTESKIE W PARAFII

18 grudnia

po Mszach św.

zaopatrzą nas w

Świece wigilijną –  Akcja Akatolicka

Opłatek- organista i kościelny

Sianko – dzieci ze świetlicy

Oby się znalazły na stole wigilijnym

Dochód ze sprzedaży świec i sianka będzie przeznaczony dla dzieci z Ukrainy.

Dochód ze sprzedaży opłatków jako forma podziękowania za prace w kościele organisty i kościelnego


 22 grudnia

 spowiedź przedświąteczna 

g. 8.00-10.00 ; 16.00-17.30; 18.30-20.00

Będzie kilku spowiedników.
Będzie okazja przyjąć też komunie św.
po odbyciu spowiedzi święte


24 grudnia

Wigilia dla samotnych i ubogich

godz. 12.00

Zamek żywiecki

Burmistrz miasta Żywca, oraz przewodniczący Rady Miasta  i  MOPS
zapraszają na wigilię


24 grudnia

Wigilia wraz z uchodźcami z Ukrainy

godz. 13.00

Stowarzyszenie „Wolność i Pomoc” działające na „Dębinie”  organizuje wigilię dla wszystkich Ukraińców z miasta Żywca, a szczególnie dla mieszkańców Ośrodka Dębina. Choć mieszkający tam są wyznania prawosławnego, to piękna polska tradycja wigilijna i prawosławne zwyczaje wigilijna łączą narody, wyznania ale przede wszystkim ludzi.


24 grudnia

Pasterka w oprawie góralskiej

godz. 24.00

Tradycją już się stało, że trąbitą p. Andrzej Maciejowski znany muzyk sporyski i działacz  kulturowy regionu ogłosi parafii, miastu i światu Boże Narodzenie.
Będą jak zawsze muzycy i śpiewacy z Zespołu Regionalnego „Żywczanie” oraz Kompania Zbójników Beskidzkich. Nie zabraknie po Mszy sw. tradycyjnego grzania się przy ognisku i łamania się opłatkiem oraz poczęstunek od naszych dzielnych strażaków OSP Sporysz.


KU  REFLEKSJI  WIGILIJNEJ

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które większości osób kojarzą się z wieczerzą wigilijną i czasem spędzonym w rodzinnym gronie.     Przygotowania do tych trzech dni ciągną się przez Adwent. Czy jednak na pewno znacie wszystkie tradycje wigilijne, o których warto pamiętać? W Polsce święta Bożego Narodzenia są jednymi z najważniejszych świąt w roku. Właśnie dlatego pielęgnowanie tradycji w wielu domach przybiera bardzo duże rozmiary. Czy jednak wciąż pamiętamy o tym, co oznaczają poszczególne zwyczaje?

12 potraw wigilijnych. Na tradycyjnym wigilijnym stole powinno pojawić się 12 potraw, które dodatkowo muszą być zupełnie postne. Wśród nich powinny znaleźć się: barszcz czerwony, zupa grzybowa, pierogi z kapustą, karp, krokiety z kapustą, uszka z kapustą i grzybami, kompot z suszonych owoców, woda śledziowa, kapusta z grochem, czy makówki. Polskie tradycje w kontekście potraw wigilijnych zależą jednak w dużej mierze od regionu naszego kraju.

Ubieranie choinki. Wigilia w Polsce jest jednym z najważniejszych dni, który bardzo uroczyście celebrujemy, również, jeżeli chodzi o dekoracje. Choinka ma być nawiązaniem do rajskiego drzewka, a tradycja ta powstała w Alzacji. Choinki niezwykle popularne stały się w protestanckich Niemczech, z czasem tradycję tę przyjął również Kościół katolicki. W Polsce pierwsze choinki zaczęto ubierać na przełomie XVIII i XIX wieku. Choinka  jako tradycja wigilijna w Polsce przyjęła się bardzo dobrze. W przeszłości zazwyczaj ubierano ją w samą wigilię, dzisiaj wiele osób robi to ze sporym wyprzedzeniem.

Sianko pod białym obrusem. Sianko pod obrusem to nawiązanie do tego, w jak ubogich warunkach na świat przyszedł Jezus Chrystus. Biały obrus ma nawiązywać do jego szat. W niektórych regionach Polski siankiem ze stołu wigilijnego karmi się zwierzęta, aby chowały się w zdrowiu.

Kolędowanie. To tradycja świąteczna, która kultywowana była między innymi przez Słowian. Grupy młodych ludzi chodzą od domu do domu, śpiewają kolędy, oraz życzą pomyślności w nadchodzącym nowym roku. Kolędowanie jest jedną z najstarszych tradycji wigilijnych w naszym kraju.

Pieniążek i łuska karpia pod obrusem. Tradycja jedzenia karpia podczas Wigilii jest nadal bardzo żywa. Aby nadchodzący rok był pomyślny finansowo, pod stół chowa się pieniążek  i łuskę karpia, które następnie wkłada się do portfela.

Dzielenie się opłatkiem. Ta tradycja bezpośrednio nawiązuje do dzielenia się chlebem. Kto potrafi podzielić się opłatkiem, dzieli się również miłością i przebacza. Opłatek jest biały, ponieważ ma symbolizować niewinność i czystość

Odczytywanie fragmentu z Biblii i modlitwa. W wielu zakątkach Polski Wigilię rozpoczyna się od modlitwy i odczytania fragmentu Biblii, który mówi o narodzinach Jezusa Chrystusa (Ewangelia św. Łukasza). Ma to być duchowe przygotowanie do wieczerzy.

Pierwsza gwiazdka. Wyglądanie pierwszej gwiazdy bezpośrednio odnosi się do Gwiazdy Betlejemskiej, która doprowadziła Trzech Króli do żłobka. Pierwsza gwiazda, która pojawia się na niebie, ma świadczyć o tym, że Jezus się narodził i w końcu rozpoczynają się święta.

Nakrycie dla niespodziewanego gościa. Każdy zna powiedzenie, że gość w domu, to Bóg w domu. Właśnie dlatego, jeśli podczas wieczerzy pojawi się niezapowiedziany gość, zagubiony wędrowiec, należy go wpuścić i ugościć. Ta tradycja ma nawiązywać do tego, że święty Józef i Maryja tułali się po świecie i nikt nie chciał ich przyjąć. Ma również być wspomnieniem o osobach, których nie ma już wśród nas.

Rozdawanie prezentów. Prezenty to tradycja na Wigilię, która narodziła się w XVIII lub XIX wieku. Na wsiach przyswojona została dopiero na początkach XX wieku. Nawiązuje ona oczywiście do darów, jakie Trzej Królowie złożyli Dzieciątku Jezus. A zatem po znalezieniu odpowiedniego upominku , wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zapakować prezent. Wigilijna tradycja z prezentami to świetna okazja, żeby podarować najbliższym coś o czym marzyli.

Pasterka. Jak wiadomo, pasterka odbywa się o północy z 24 na 25 grudnia. Skąd taka godzina i data? Msza ta ma pokazywać, z jaką niecierpliwością wszyscy wierni oczekiwali na przyjście Jezusa Chrystusa i że z całego serca pragną świętować to wydarzenie.

Dzielenie się opłatkiem ze zwierzętami. Z pewnością wiele dzieci zastanawia się, dlaczego część opłatków jest biała, a część kolorowa. Otóż te kolorowe mają służyć do podzielenia się ze zwierzętami, które, jak mówi tradycja, mogą przemówić właśnie w ten jeden wieczór. Zwyczaj dzielenia się opłatkiem ze zwierzętami jest popularny w szczególności na wsiach. Jest to również podziękowanie za ciężką pracę zwierząt.

Zawieszona jemioła. Kolejna ważna tradycja wigilijna w Polsce. Co dokładnie oznacza gałązka jemioły  zawieszona nad stołem? Oczywiście wiele osób kojarzy tę tradycję z pocałunkiem. Dlaczego tak się dzieje? Jemioła symbolizuje miłość, płodność i życie. Według bożonarodzeniowych tradycji powinna zostać powieszona nad stołem, drzwiami lub nad kuchnią. Gałązkę należy zasuszyć i przechować aż do kolejnych świąt, w innym wypadku jej moc nie będzie działała przez cały rok

Tradycje wigilijne na świecie różnią się w zależności od kraju, a nawet regionu. Nie wszędzie Wigilia jest tak celebrowana jak w Polsce. Bardzo często święta zaczynają się dopiero w samo Boże Narodzenie. We Włoszech, podobnie jak w naszym kraju, budowane są również bożonarodzeniowe szopki. Tradycje na Wigilię oraz tradycje bożonarodzeniowe mają przede wszystkim przynieść szczęście i powodzenie. To dla wierzących chrześcijan czas świętowania narodzin Jezusa Chrystusa. Dochowywanie tradycji pozwala poznać piękne polskie zwyczaje  i je  przekazać młodszemu  pokoleniu.

 

Przy wigilijnym stole

Przy wigilijnym stole,
Łamiąc opłatek święty,
Pomnijcie, że dzień ten radosny
W miłości jest poczęty;
Że, jako mówi wam wszystkim,
Dawne, odwieczne orędzie,
Z pierwszą na niebie gwiazdą
Bóg w naszym domu zasiędzie.
Sercem Go przyjąć gorącym,
Na ścieżaj otworzyć wrota –
 Oto, co czynić wam każe
Miłość, największa cnota.
A twórczych pozbawił się ogni,
Sromotnie zamknąwszy swe wnętrze,
Kto z bratem żyje w niezgodzie,
Depcząc orędzie najświętsze.
Wzajemnie przebaczyć winy,
Koniec położyć rozterce,
A z walki wyjdzie zwycięsko
Walczące narodu serce.
Jan Kasprowicz