WYDARZENIA DUSZPASTERSKIE

 


Nowenna przed uroczystością Chrystusa Króla
17 – 25 listopada 2023

W dniu 26 listopada w uroczystość Chrystusa Króla będziemy obchodzić  7 rocznicę proklamacji Jubileuszowego Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. To wielkie wydarzenie, z udziałem Episkopatu Polski i najwyższych władz naszej Ojczyzny, miało miejsce w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie 19 listopada 2016 roku

Zbliżająca się Uroczystość Chrystusa Króla jest zaproszeniem do odnowienia Jubileuszowego Aktu w naszych świątyniach. Zapraszamy na Nowennę do Chrystusa Króla. Jezusowi Chrystusowi, naszemu Panu i Królowi, polecajmy w modlitwie naszą Ojczyznę, nasze rodziny i nas samych.

Ks. Adam Hopciaś -proboszcz


ZAPROSZENIE
na rekolekcje parafialne
przed odpustem Chrystusa Króla

 

„Miłosierdzie i Jego Apostołka św. s. Faustyna ”

23-25 listopad 2023

Chryste Królu Miłosierdzia.

         Przez dobroć i łaskę swoją, serca wszystkich parafian poddaj słodkiemu władaniu Twej miłości. Na Imię Twoje niechaj się zgina kolano wszystkich istot niebieskich, ziemskich i podziemnych. Przez Ciebie Zbawco, z Tobą i w Tobie stworzenie wszelkie niech chwali Pana po wszystkie wieki. Amen 

Modlitwa s. Faustyny

       Boże wiekuisty, wejrzyj na nas łaskawie i pomnóż w nas miłosierdzie swoje. O Boże wiekuisty, w którym miłosierdzie jest niezgłębione, a litości skarb nieprzebrany, wejrzyj na nas łaskawie i pomnóż w nas miłosierdzie swoje, abyśmy w chwilach ciężkich nie rozpaczali ani upadali na duchu, ale z wielką ufnością poddali się woli Twojej świętej, która jest miłością i miłosierdziem samym.

 

Plan Rekolekcji
ŻYWIEC- SPORYSZ

23.11 do 25.11. 2023 r.

 

CZWARTEK 23.11.

godz.   8.45  Koronka do Bożego Miłosierdzia

godz.   9.00  Msza św. z kazaniem ogólnym dla seniorów

godz. 17.45  Koronka do Bożego Miłosierdzia

godz. 18.00  Msza św. z kazaniem ogólnym dla pracujących i młodzieży

 

PIATEK 24.11.

godz.   8.45  Koronka do Bożego Miłosierdzia

godz.   9.00  Msza św. z kazaniem ogólnym dla seniorów

godz. 17.45  Koronka do Bożego Miłosierdzia

godz. 18.00  Msza św. z kazaniem ogólnym dla pracujących i młodzieży

 

SOBOTA 19.11. DZIEŃ SPOWIEDZI ŚW.

godz.  7.30 do 9,00 –  Spowiedź św. dla starszych i chorych

godz.  9.00   Msza św. dla chorych i starszych z sakramentem                

                           Namaszczenia  Chorych  i błog. rekolekcyjnym

godz. 10.30 do 11.00 –  Spowiedź św. dla dzieci

      godz. 11.00   Msza św. dla dzieci z nauką i błog. rekolekcyjnym.

godz. 16.00 do 18.00 Spowiedź św.

godz. 18.00   Msza św. z nauką ogólną z błog. rekolekcyjnym     

 

Rekolekcje poprowadzi o. Sławomir Zieliński (Franciszkanin pracujący we Lwowie)

 

Plan uroczystości odpustowych
ŻYWIEC- SPORYSZ

26.11. 2023 r.

godz.  6.30;8.00;9.30,– Msze św. z kazaniem odpustowym

godz .10.45 – Przygotowanie procesji i wprowadzenie relikwii s. Faustyny Poświęcenie ołtarza Bożego Miłosierdzia

godz. 11.00 – Suma odpustowa z procesją eucharystyczna wokół kościoła pod przewodnictwem ks. bp Jana Zająca z Krakowa –

 Po mszy św. plac  przed kościołem:

koncert Żywieckiej Orkiestry Dętej

– poczęstunek (ciasto od Akcji Katolickiej)                        

– odpustowe pamiątki (cegiełka ołtarza Bożego Miłosierdzia, różańce koronki Bożego miłosierdzia, piernikowe korony)

godz. 17.30 – Uroczyste nieszpory

godz. 18.00 – Msza św.

 

„Miłosierdzie Boże na wieki wychwalać będziemy”.


Po co rekolekcje?

Skąd się wzięło słowo rekolekcje? W języku łacińskim o re-colligo oznaczającego „znowu zbierać, przyjmować, odzyskać.  Chodziłoby więc o powrót do czegoś, powtórne rozważenie, zajęcie się czymś jeszcze raz. Czym? Naszym życiem      .
W codziennym zabieganiu rzadko mamy czas, by się nad czymś głębiej zastanowić. W życie (także duchowe) wkradają się pewnego rodzaju automatyzmy. Z jednej strony ułatwiają nam one życie (bo przecież trudno codziennie, podejmując modlitwę, zadawać sobie pytanie: po co w ogóle się modlę), z drugiej jednak strony automatyzmy te mogą powodować spłycenie rozumienia treści religijnych, gdyż wiele rzeczy robimy bezmyślnie. Nie zastanawiając się głębiej nad prawdami naszej wiary i przyjmując je mechanicznie „bo wszyscy tak wierzą i wszyscy tak robią”, ryzykujemy, że w momencie próby nie będziemy w stanie swojej wiary obronić. Mówiąc obrazowo: z naszą religijnością jest tak, jak z meblami – z czasem pokrywają się coraz grubszą warstwą kurzu. Jeśli tego kurzu nie będziemy przynajmniej raz na jakiś czas ścierać, z czasem nie będziemy mogli rozpoznać nie tylko koloru, ale nawet kształtu naszych stylowych „Ludwików”. Tak samo jest z wiarą – jeśli nie będzie co jakiś czas „odkurzana”, po pewnym czasie stanie się szara i bezkształtna.

Rekolekcje to „ćwiczenia”, a ćwiczenia są nierozerwalnie związane z czynem. Rekolekcje to także czas praktykowania miłości bliźniego. Czynem rekolekcyjnym może być także np. wspólna kolacja przy świecach (a nie przy telewizorze), kiedy członkowie rodziny wreszcie ze sobą porozmawiają, na co tak często nie mają czasu w codziennym zabieganiu. Rekolekcje to także czas, by „odzyskać” czystość duszy w sakramencie pojednania. Warto się do tej rekolekcyjnej spowiedzi dobrze przygotować przez dobry szczegółowy rachunek sumienia, zadośćuczynienie i pojednanie się z tymi, których przez moje grzechy skrzywdziłem oraz mocne postanowienie poprawy. Warto  przy tej okazji  pomodlić się przed spowiedzią za księdza, który będzie mnie spowiadał, o potrzebne mu światło Ducha Świętego, żeby mógł mi dobrze pomóc, rozeznać, doradzić                      .
Zbliża się czas rekolekcji przed odpustem parafialny. Wykorzystajmy je dobrze, aby „ochłonąć” „pozbierać się” i „odzyskać” to, co w codziennym zabieganiu zgubiliśmy.


Zachęta do nabywania
obrazków-cegiełek ołtarza Miłosierdzia Bożego

 Podaję ludziom naczynie – powiedział do Siostry Faustyny – z którym mają przychodzić po łaski do źródła miłosierdzia. Tym naczyniem jest ten obraz z podpisem: Jezu, ufam Tobie (Dz. 327).

Przez obraz ten udzielać będę wiele łask dla dusz, a przeto niech ma przystęp wszelka dusza do niego (Dz. 570).

Cześć obrazu  Jezusa  Miłosiernego polega  więc na ufnej modlitwie połączonej z aktami miłosierdzia. Do tak rozumianego kultu obrazu Pan Jezus przywiązał wielkie obietnice.” dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie (Dz. 48),

Dziś ujrzałam chwałę Bożą, która płynie z obrazu tego. Wiele dusz doznaje łask, choć o nich głośno nie mówią. Choć różne są koleje jego, Bóg otrzymuje chwałę przezeń, i wysiłki szatana, i złych ludzi rozbijają się i obracają w nicość. Mimo złości szatana, miłosierdzie Boże zatriumfuje nad całym światem i czczone będzie przez wszystkie dusze (Dz. 1789).


Świece Wotywne
przy ołtarzu Bożego Miłosierdzia

     Zapalenie świecy w kościele, gest charakterystyczny dla prostej nabożności, w zwyczajny sposób wyraża wiarę i zaufanie do Boga. Kiedy nie wiadomo, co Bogu powiedzieć, palące się światło symbolizuje postawę modlitewną.

Modlitwa po zapalaniu świecy

Panie Boże,  niech ta świeca, którą zapaliłem/zapaliłam
będzie światłem, abyś Ty mnie oświecił w moich trudnościach i decyzjach.

Niech będzie ogniem, abyś wypalił we mnie cały egoizm, pychę i nieczystość.
Niech będzie płomieniem, abyś rozgrzał moje serce.

Nie mogę długo zostać w Twoim kościele, więc ta zapalona świeca to jakby część mnie, którą chcę Ci ofiarować.

Pomóż mi przedłużyć moją modlitwę w czynnościach całego dnia.
Amen.