WYDARZENIA DUSZPASTERSKIE

 


    Refleksja nad Słowem Życia (J 20,19-23).

 

Wielki dar

Jednym z wielkich darów, danych przez Boga wybranym ludziom, jest władza odpuszczania grzechów. Chrystus, gdy ukazał się Apostołom w Wieczerniku, po słowach „Pokój wam” powiedział do nich: „Weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie są im zatrzymane”.

Wszyscy chrześcijanie wiedzą, że ten dar daje wierzącym w Chrystusa, możliwość wewnętrznego odradzania się. Gdyby nie ten dar, człowiek szedłby przez życie obciążony bagażem wszystkich swoich grzechów. Niestety, wielu z nas zamiast wyrazów wdzięczności kieruje do Boga pretensje, że „musi” się spowiadać. Są też i tacy, którzy w ogóle nie spowiadają się, twierdząc, że nie mają grzechów, co jest ewidentnym kłamstwem, bo nie ma ludzi bezgrzesznych. Albo też mówią, że przed człowiekiem nie będą się poniżali. Otóż ci ludzie zapominają, że spowiadają się nie człowiekowi, ale Bogu Wszechmogącemu. A kapłan tylko w imieniu Chrystusa odpuszcza im grzechy. Postawa taka świadczy o słabym rozumieniu wiary i daru Chrystusowego, a także o wielkim zadufaniu w sobie. Skończyć się to może dla takich ludzi w sposób niezwykle smutny.

Módlmy się w ich intencji, by oświecił ich Duch Święty, i dał im zrozumienie, czym dla człowieka jest łaska odpuszczenia grzechów, o której mówi dzisiejsza Ewangelia.

 

ZADANIE NA TYDZIEŃ

  1. Do przemyślenia:

Jaki jest mój stosunek do spowiedzi?

Czy się spowiadam, a jeżeli nie, to dlaczego?

Czy mam świadomość, że spowiadam się Bogu, a nie księdzu?

  1. Do wykonania:

Przystępując do sakramentu spowiedzi, zwrócę uwagę na to, by lepiej wykorzystać łaskę otrzymaną dzięki rozgrzeszeniu, dla mojego rozwoju duchowego.

 

Siedem darów Ducha Świętego

Dary Ducha Świętego są specjalnymi uzdolnieniami, które pozwalają nam żyć w sposób godny ucznia Jezusa Chrystusa.
1. Dar Mądrości pozwala nam przyjąć punkt widzenia samego Boga: czyli punkt widzenia oparty na fundamencie miłości
2. Dar Rozumu uzdalnia do trafnego rozumienia prawd wiary i pojęcia Bożych tajemnic
3. Dar Rady przystosowuje używane przez nas środki do obranych celów (jak czyni to roztropność)
4. Dar Męstwa obdarza wytrzymałością wobec próby
5. Dar Umiejętności pozwala rozeznać wartości: co pochodzi od Boga, co od złego, a co od nas samych
6. Dar Pobożności pomaga zachwycać się Bogiem i kochać Go
7. Dar Bojaźni Bożej jest pełną miłości obawą, że wciąż mało Go kochamy

Owoce Ducha Świętego

Działanie Ducha Świętego poznajemy po owocach. Wymienia je święty Paweł w Liście do Galatów. To po tych owocach poznajemy obecność i działanie Ducha Świętego w naszym sercu. Są to cechy człowieka współpracującego z Duchem Świętym.

MIŁOŚĆ, czyli pragnienie uszczęśliwiania innych. Jest ona wlana w nasze serce przez Boga, który jest Miłością i czyni nasze serce źródłem miłości dla innych.

RADOŚĆ to szczęście płynące z życia w harmonii z Bogiem.

POKÓJ to pewność, że tu i teraz jestem do dyspozycji Boga. Nie ma w nim nic z niepokoju ani o to, co było, ani o to, co będzie. On jest tajemnicą „teraz”, czyli komunikacji z Bogiem.

CIERPLIWOŚĆ tak wobec siebie, jak i wobec innych. Dorastanie do miłości, szczęścia i pokoju to proces dłuższy, dlatego cierpliwość jest jednym z podstawowych jego mechanizmów. Kto jest do dyspozycji Boga i pełni Jego wolę, nie ma powodu, żeby się niecierpliwić. Bóg jest Panem każdej sytuacji w naszym życiu osobistym, społecznym, ekonomicznym i politycznym.

UPRZEJMOŚĆ to znak wielkiej kultury ducha. Każde aroganckie postępowanie jest czytelnym znakiem obecności złego ducha w człowieku, pokazuje nam, z kim mamy do czynienia.

DOBROĆ jest nastawiona na pomaganie innym, o ile takiej pomocy potrzebują, a równocześnie zabiega o tworzenie atmosfery dobroci w swym środowisku. Gdzie brak dobroci, tam jest obecny zły duch.

WIERNOŚĆ ceni zaufanie, jakim Bóg nas darzy. Kto chce na nim budować swe życie, zabiega o doskonalenie wierności. Komunikacja z ludźmi również jest oparta na zaufaniu, jakim możemy ich darzyć. Jeśli go brakuje, trzeba być ostrożnym, bo tym, kto nie zna wartości zaufania, manipuluje duch zły.

ŁAGODNOŚĆ jest ściśle związana z cierpliwością i stanowi ważny most w relacjach z innymi ludźmi. Jest ona językiem miłości. Wymaga jednak zdecydowanej postawy wobec obłudników. Jezus pokazał nam, na czym polega łagodność, która potrafi wziąć do ręki nawet bicz.

OPANOWANIE to piękny owoc Ducha Świętego, który zna wartość harmonii i pełnej odpowiedzialności za słowa, czyny, postawę. Opanowany jest przyjacielem Boga, bo nie da się go wyprowadzić z równowagi nawet w obliczu mocnych ciosów. On jest razem z Bogiem panem każdej sytuacji.

Drugi dzień Zielonych Świąt – Matki Kościoła

Jesteśmy dziś zaproszeni, by zatrzymać się nad tajemnicą macierzyństwa Maryi w odniesieniu do Kościoła. Maryja jest naszą Matką, jest Matką wszystkich wierzących. Od samego początku Kościoła uczestniczy Ona we wszystkich jego momentach życia. Towarzyszy nam swoją modlitwą i wstawiennictwem, wyprasza potrzebne łaski oraz podnosi na duchu w chwilach próby. Jak pierwsi uczniowie Jezusa, musimy trwać przy Maryi, naszej Matce, by od Niej uczyć się, w jaki sposób stawać się prawdziwymi uczniami Jej Syna.

Maryja jest Matką Kościoła, ponieważ została przez Boga wybrana do tego, by stać się Matką Głowy Kościoła – Jezusa Chrystusa. Ten akt wybrania odczytujemy już w Księdze Rodzaju, gdzie zaraz po opisie grzechu pierworodnego wyłania się misteryjna zapowiedź Niewiasty, której potomstwo zmiażdży głowę złu wyobrażanemu w postaci węża. „Wprowadzam nieprzyjaźń pomiędzy ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej; ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę” (Rdz 3, 15).

Maryja włącza się bezpośrednio w samo centrum zbawczych wydarzeń, stając się Matką zapowiedzianego Mesjasza. Jej dyskretna obecność jest jednak zawsze na tyle silna, że potrafi zaradzić nie tylko drobnym potrzebom czy nieprzewidzianym okolicznościom, jak to było w przypadku braku wina w Kanie Galilejskiej, lecz swym potężnym wstawiennictwem u Syna potrafi zmienić bieg historii, odmienić pogmatwane ludzkie losy, obronić w niebezpieczeństwie i ocalić życie. Zbawienne orędownictwo Niepokalanej Matki polega przede wszystkim na tym, że w sposób doskonały zwraca naszą uwagę na swego Syna, podpowiadając delikatnie „zróbcie wszystko, co wam powie”.

Maryja z miłością dostrzega wszystkie nasze kłopoty i problemy, które często pozostają poza kręgiem zainteresowań nawet ludzi najbliższych. To właśnie Jej wyczulony, matczyny wzrok jest w stanie wychwycić każdą naszą potrzebę i w sposób odpowiedni jej zaradzić. Wiemy doskonale, że każdemu z nas najłatwiej jest zwrócić się z prośbą do Matki. Jej nie trzeba tłumaczyć w wielu słowach istoty naszych zmartwień. Maryi wystarczy jedno spojrzenie, wyraz twarzy, jedno „Zdrowaś” wyszeptane z wiarą w niezawodne wstawiennictwo. Oddajmy się dziś ponownie w Jej opiekę. Zawierzmy Jej cały Kościół, nasze rodziny i wszystkie nasze sprawy. Niech Jej orędownictwo będzie dla każdego z nas wsparciem i pewną drogą do zjednoczenia z Jezusem Chrystusem.


Żywiec,

Amfiteatr Pod Grojcem

24 maj 2024 r.

Godz. 9.00 – 12.15

 

Duszpasterstwo Młodzieży wraz katechetami szkół średnich  w Żywcu zapraszają serdecznie wszystkich uczniów na „Duchową Rewolucję” czyli dzień skupienia dla młodzieży. To czas na wspólną integrację, modlitwę, konferencje, świadectwa, adorację, spowiedź i Eucharystię.


Światowe Dni Dzieci
25-26 maj 2024 r.

Pierwsze Światowe Dni Dzieci, które zapowiedział Franciszek odbędą się one 25/26 maja. Ta pionierska inicjatywa stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, jaki świat zamierzamy zostawić dorastającym obecnie pokoleniom. Chodzi o umieszczenie dzieci w centrum i opiekę nad nimi, jak to robił Jezus. Wydarzenie pod hasłem „Oto czynię wszystko nowe” będzie się odbywało równolegle w Rzymie i diecezjach na świecie. Ojciec Święty pragnie, by to dzieci były prawdziwymi protagonistami tego wydarzenia.  Spotkanie będzie miało wymiar centralny, który odbędzie się w Rzymie. Jednocześnie Papież pragnie, by równolegle ta inicjatywa odbywała się w diecezjach na całym świecie i na stałe wpisała się do kalendarza dorocznych wydarzeń w Kościele. Centralnym wydarzeniem będzie sobotnie czuwanie z Franciszkiem, na którym dzieci podzielą się z nim swymi świadectwami i będą przepytywać Papieża, oraz niedzielna Eucharystia. W spotkaniu mogą uczestniczyć dzieci w wieku 6-12 lat. Na 7-osobową grupę przypadnie dwóch dorosłych opiekunów.