Z ŻYCIE KOŚCIOŁA PARAFIALNEGO

Nabożeństwo czterdziestogodzinne

Kościół Chrystusa Króla, Żywiec-Sporysz

27, 28 luty i 1 marzec 2022r.

 

Niedziela -27 lutego

godz. 12.00 -13.00  Dzieci i służba liturgiczna oraz mieszkańcy ulic; Sosnowa, Na Ulu, Cisowa, Grapa, Cicha, Za Łyską, Pod Łyską, Pod Szkołą, Na Mu, Wiosenna, Spacerowa

godz. 13.00-14.00 * Rycerstwo Niepokalanej, Koło Przyjaciół Radia Maryja oraz mieszkańcy ulic: Habdasówka, Isep, Stawy, Pola Lisickich, Nadrzeczna, Nad Koszarawą, Osiedlowa i Wiklinowa

godz. 14.00-15.00 * Róże Różańcowe oraz mieszkańcy ulic: Grobla, Brzozowa, Matejki, Turystyczna, Grunwaldzka,

godz. 15.00-16.00 * Akcja Katolicka oraz mieszkańcy ulic: Łagodna, Łąkowa, Okopowa, Kamienna, Okrężna, Cz. Sporyskiej do ul. Stawy.

godz. 16.00-17.00 * Wspólnota Damaszek oraz mieszkańcy ulic: Grabowa, Stokowa,

Spadzista, Górska, Kwiatowa, Kolista, Kątowa, Potoczna,

Pszczelna, Podgórska, Cz. Sporyskiej do ul. Isep.

godz. 17.00-18.00 * Młodzieżowa grupa Jestem” z młodzieżą bierzmowaną, oraz mieszkańcy ulic: Grojec, Wapienna, Wspólna, Magnoliowa,

 

Poniedziałek -28 lutego

godz. 17.00-18.00 * Wspólnota Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego oraz mieszkańcy ulic: P. Skargi, Żwirowa, ks. Dzidka, Wyspiańskiego, Reymonta os. Reymonta.

 

Wtorek -1 marca

godz. 17.00-18.00 * Grupa AA, Al. Anon oraz mieszkańcy ulic: Kopernika, Klonowa, os. Kopernika, Kilińskiego, M. C. Skłodowskiej, Reja


MODLITWY O POKÓJ NA ŚWIECIE

                                                                          

MODLITWA ŚW. FRANCISZKA

 O Panie, uczyń z nas narzędzia Twego pokoju,
abyśmy siali miłość tam, gdzie panuje nienawiść;
wybaczenie, tam gdzie panuje krzywda;
jedność, tam gdzie panuje zwątpienie;
nadzieję, tam gdzie panuje rozpacz;
światło, tam gdzie panuje mrok;
radość, tam gdzie panuje smutek.
Spraw abyśmy mogli
nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać;
nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć;
nie tyle szukać miłości, co kochać;
albowiem dając   otrzymujemy;
wybaczając   zyskujemy przebaczenie;
a umierając, rodzimy się do wiecznego życia,
przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego.


Nabożeństwa wielkopostne w kościele parafialnym

 1. Droga Krzyżowa

piątek –     g. 16.00 – dla dzieci

g.18.45 – dla młodzieży i dorosłych

niedziela – g. 12.00 – dla zapracowanych

 1. Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym

niedziela – g. 17.15

( g. 17.00  koronka do Bożego Miłosierdzia)


Katechizm na co dzień

Post, wstrzemięźliwość – Kogo obowiązuje post? Kogo obowiązuje wstrzemięźliwość od  pokarmów mięsnych?

IV Przykazanie kościelne
Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach

Pismo św. i Kodeks Prawa Kanonicznego
„Pokutujcie więc i nawróćcie się, aby grzechy wasze zostały zgładzone, aby nadeszły od Pana dni ochłody, aby też posłał wam zapowiedzianego Mesjasza, Jezusa, którego niebo musi zatrzymać aż do czasu odnowienia wszystkich rzeczy” (Dz. 3,19-21). Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, na podstawie prawa Bożego zobowiązani są czynić pokutę. Żeby jednak – przez wspólne zachowanie pokuty – złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, podczas których wierni powinni przeznaczać więcej czasu na modlitwę, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość (por. kan. 1249 KPK). Dniami pokuty w Kościele powszechnym są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu (por. kan. 1250 KPK).

 1. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły 1. Wierni, którzy ukończyli 14 rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w następujące dni:
  a) we wszystkie piątki całego roku,
  b) w Środę Popielcową.
  Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi, w piątek przypada uroczystość.
  2. Wierni, którzy ukończyli 18 rok życia, aż do rozpoczęcia 60 roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w następujące dni:
  a) w Środę Popielcową,
  b) w Wielki Piątek.
  Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia.
  Szczególną odmianą postu jest post eucharystyczny, związany z przygotowaniem do przyjęcia Komunii św. Nakazuje on powstrzymanie się od pokarmów (z wyjątkiem wody i lekarstw) na godzinę przed Komunią św. (chorzy nie muszą zachowywać nawet tej zasady).
  3. Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru pokarmów i muszą spożywać to, co zostanie im podane, mogą korzystać z dyspensy od obowiązku wstrzymania się od potraw mięsnych w piątki całego roku. Taka dyspensa nie istnieje w Środę Popielcową i Wielki Piątek.
  Niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek zakłada jednak podjęcie innych form pokuty, takich jak: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, wierniejsze spełnianie obowiązków.
 2. Powstrzymywanie się od zabaw
  Powstrzymywanie się od zabaw tanecznych obowiązuje w piątki całego roku i w czasie Wielkiego Postu. Dotyczy to każdej formie zabawy obejmującej tańce i głośną muzykę.

Statystyka duszpasterska

Luty 2022

 

Do grona dzieci Bożych przez sakrament Chrztu św. zostało włączonych 4 chłopców i 2 dziewczynki.

Po wieczną nagrodę do Pana odeszło z naszej wspólnoty 4 parafian i 4 parafianki.

 


Słowo Biskupa Romana Pindla

Moi drodzy,

spotkanie z obywatelem Ukrainy, płaczącym, że jego bliscy, którzy pozostali w domu rodzinnym, są 50 km od frontu, uświadamia, jak blisko nas jest wojna i jej ofiary. Dopełnieniem tego są obrazy z telewizji i Internetu, które oglądacie.

Drodzy Bracia i Siostry, myślę, że nie potrzebuję wiele mówić, a Wasze serce podpowiada, co mamy czynić. Czas na miłosierdzie chrześcijańskie, przez modlitwę, jałmużnę i pokutę, tak bardzo pasujące do Wielkiego Postu.

Módlmy się od zaraz, po Mszy świętej zaś śpiewajmy z przejęciem: „Od powietrza, ognia i wojny…” Podejmijmy post, przynajmniej w Środę Popielcową. Składajmy ofiary dziś (w niedzielę 27.02.) i w Środę Popielcową dla tych, którzy już przybywają do naszej Ojczyzny jako pierwsze ofiary tej wojny. Choćby w taki sposób przyjmijmy ich, pamiętając o tym, że przecież wielu naszych rodziców i dziadków było uchodźcami, przesiedleńcami czy więźniami w czasie wojny.

Księża pamiętający wrzesień 1939 roku powtarzali, że po żadnych rekolekcjach nie było tyle do spowiedzi jak w dniu wybuchu II wojny światowej. Bardzo proszę Księży o dyspozycyjność w tych dniach, aby mogli obficie szafować Boże miłosierdzie wobec wiernych.

Niech Pan Was błogosławi, chroni i strzeże, ale i obdarza pokojem i ufnością.

Wasz biskup Roman Pindel
Biskup Bielsko-Żywiecki