Pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy

Parafia Chrystusa Króla
Żywiec-Sporysz

  1. Pomoc duchowa – Modlitwa i post w intencji zakończenia wojny. Organizowanie nabożeństw dla obcokrajowców w naszym kościele.
  2. Pomoc materialna – ofiary (pieniądze na funkcjonowanie rodzin zakwaterowanych w naszych rodzinach) składamy do skarbon pod chórem, lub na konto parafii z dopiskiem Ukraina. Konto parafii PKO BP nr. 90 1020 1390 0000 6302 0388 8096. Zgromadzone środki posłużą na dalsze dni czy tygodnie w funkcjonowaniu tych rodzin z Ukrainy ich dobroczyńców ze Sporysza, którzy przyjęli ich pod swój dach.
  3. Pomoc materialna (żywność, odzież) – kontakt z osobami wolontariuszami w centrum informacyjnym (Zajazd Dębina tel. 509-910-780) współpracujący z parafią Chrystusa Króla.

 

Główny Ośrodek zarządzania
w sprawach Ukraińców

 

ZAJAZD „DĘBINA”

Tel. 509-910-780

 

Apel organizatorów

            Ogromna prośba, by na razie wstrzymać dostawy pomocy humanitarnej dla przebywających Ukraińców na terenie ośrodka i okolicznych domów. Jest bardzo dużo towaru. Z obawy przed zepsuciem ośrodek zorganizował transporty bezpośrednio do miejscowości ukraińskich koło Lwowa.

            Gdy pojawią się braki zwrócimy się do państwa z odpowiednim apelem.

Prosimy zostawić swoje namiary i chęć dalszej pomocy w recepcji Zajazdu Dębina. Prosimy jeśli państwo chcecie pomagać finansowo składać kwoty pieniężna albo na specjalne konto Urzędu Miasta albo na konto parafii Chrystusa Króla z dopiskiem Ukraina. 

            Na terenie ośrodka zakwaterowane jest 90 matek z dziećmi i starszymi osobami, wiele rodzin ze Sporysza przyjęło do swych domów rodziny z Ukrainy. To wielki i szlachetny gest. Wiele osób prywatnych i firm przekazało towary (żywność, odzież, środki czystość, słodycze, zabawki).

 W jaki sposób pomóc mieszkańcom Ukrainy?

Współpraca z Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej
i Polskim Czerwonym Krzyżem

 

Obecnie caritas prowadzi zbiórkę następujących artykułów:

-woda,

-art. żywnościowe z długim terminem przydatności do spożycia,

-poduszki,

-kołdry,

-pościel,

-materace,

– śpiwory,

– koce,

– środki medyczne i higieniczne, pompy infuzyjne,

– pampersy,

– artykuły dla dzieci i niemowląt (mleko w proszku, chusteczki nawilżane pampersy, środki pielęgnacyjne, ubrania, słodycze wysokokaloryczne),

– kaski (Z czołówkami), kamizelki kuloodporne.

Jeśli to możliwe, towary spożywcze dobrze byłoby dostarczać w kartonach lub zafoliowane. Np. zgrzewka cukru, zgrzewka konserw, zgrzewka wody mineralnej (nie w reklamówkach).

 

Zainteresowanych przyjęciem uchodźców do swoich domów prosimy aby zapoznali się z poniższymi informacjami:

* dzwonimy pod nr telefonu Caritas Bielsko-Biała:795 422 343 lub 533 021 242. Najlepiej od 8.00 do 14.00.

* musimy mieć świadomość że nie bierzemy do siebie gości na dwa lub trzy tygodnie. Sytuacja może potrwać znacznie dłużej. Nikt nie jest w stanie przewidzieć jak długo. W domach prywatnych gościmy uchodźców na własną odpowiedzialność (kwestia wyżywienia, ubrania, wspólnego dzielenia przestrzeni życiowej).

* każdy uchodźca powinien się zarejestrować w punkcie recepcyjnym w celu uzyskania statusu uchodźcy, który pozwoli na w pełni legalne korzystanie np. z opieki medycznej lub innej. Pieczątkę o statusie uchodźcy otrzymuje się przy przekraczaniu granicy. Jeśli ktoś nie posiada takiego dokumentu, powinien być zgłoszony w Urzędzie Gminy.

UWAGA! Warto podejmować inicjatywę z władzami gminy lub jednostkami OSP. Każda pomoc się liczy.

 

www.caritas.bielsko.pl/ukraina/

Telefony:

ks. Robert Kurpios Dyr. Caritasu: 533-021-242

p. Grzegorz vice-dyr Caritasu: 795-422-343