Wyrusz z nami na pielgrzymkę

Piesza Żywiecka Pielgrzymka na Jasną Górę już po raz  411

     We wtorek 23 sierpnia z Żywca wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę. To już 411 odsłona najstarszej w Polsce pielgrzymki prowadzącej pątniczymi szlakami na Wały Jasnogórskie. Pątnicy dotrą na miejsce 29 sierpnia. W 1608 r. powstało w Żywcu Bractwo Różańca Świętego. Trzy lata później wspólnota zorganizowała pierwszą pielgrzymkę do Częstochowy. O początkach Pielgrzymki Żywieckiej wspomniano w „Dziejopisie Żywieckim” Andrzeja Komonieckiego. Autor dzieła, który od 1686 r. był kolejno burmistrzem i wójtem Żywca, sam organizował kolejne pielgrzymki na Jasną Górę.
    Pielgrzymka zawiera trzy człony- grupy( żywiecki, myszkowski i autokarowy).
Pątnicy pierwszej grupy wyruszą 23 sierpnia po uroczystej mszy w żywieckiej konkatedrze. Pielgrzymom przyjdzie pokonać 170 km.  Pątnicy drugiej grupa wyruszy w piątek 26 sierpnia z Żywca do Myszkowa pociągiem i stamtąd rozpoczną pieszą wędrówkę do Częstochowy. Druga grupa pielgrzymów pokona 65 km.  Pątnicy trzecia grupa wyjada z parafii żywieckich i okolicznych miejscowości 29 sierpnia wczesnym rankiem, by po drodze do Częstochowy zatrzymać się w sanktuariach maryjnych ( Leśniów, Gidle, Św. Anna) i wspólnie z członami wspólnie przeżyć msze św. W kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej.  Warto pamiętać, że Pielgrzymka Żywiecka, to jedna z najstarszych pielgrzymek w Polsce. Pierwsza pielgrzymka z Żywca do Częstochowy wyruszyła w 1611 r., zorganizowało ją Bractwo Różańca Świętego.
Trasa Pielgrzymki Żywieckiej                                   .
Trasa, którą podąża pielgrzymka omija zatłoczone drogi województwa śląskiego i poprowadzona jest przez malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przewidywana trasa pierwszej grupy podzielona jest na 7 odcinków:
 • Żywiec – Wieprz 23 VIII – 32 km
 • Wieprz – Bolęcin 24 VIII – 31 km
 • Bolęcin – Żurada 25 VIII – 19 km
 • Żurada – Bzów 26 VIII – 28 km
 • Bzów – Leśniów 27 VIII – 24 km
 • Leśniów – Olsztyn 28 VIII – 18 km
 • Olsztyn – Jasna Góra 29 VIII – 17 km
Trasa drugiej grupy poprowadzona jest szlakiem po częstochowskich sanktuariach. Pielgrzymi będą nocować w murach odwiedzanych zespołów klasztornych. Trasa drugiej grupy składa się z 4 odcinków:
 • Żywiec – Leśniów 26 VIII – 7 km
 • Leśniów – Święta Anna 27 VIII – 26 km
 • Święta Anna – Gidle 28 VIII – 20 km
 • Gidle – Jasna Góra 29 VIII – 12 km