Rok 2024 z Matką Bożą
w jej wizerunku Nieustającej Pomocy
Przesłanie ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Temat ikony koncentruje się na Męce krzyżowej, która czeka Jezusa. Obraz przedstawia cztery postaci: Dzieciątko Jezus, Dziewicę Maryję oraz 2 archaniołów.
Historia ikony sięga być może nawet XII wieku. Nic nie wiadomo o jej autorze, gdyż ikon zwykle nie oznacza się autografem czy adnotacją o miejscu czy dacie powstania. Nie jest wykluczone, że Autor obrazu był mnichem z świętej góry Athos. Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy została napisana na desce. Aniołowie to św. św. Michał Archanioł i św. Archanioł Gabriel. Są ubrani w zielony i czerwony płaszcz. Zielona barwa w sztuce ikonografii symbolizuje wegetację roślinną, żyzność, młodość; tym kolorem oznaczana są szaty męczenników, których krew żywi Kościół. Czerwień jest kolorem krwi, oznacza życie, siły witalne i piękno. Skrzydła aniołów symbolizują oderwanie od wszystkiego, co ziemskie. Są też nawiązaniem do roli aniołów jako posłańców Boga. Św. Archanioł Gabriel niesie krzyż i cztery gwoździe, narzędzia Męki Pańskiej. Nawiązuje to do słów Pisma świętego, śmierci krzyżowej Jezusa Chrystusa. św. Michał Archanioł trzyma naczynie napełnione żółcią, którą żołnierze napoją Jezusa przybitego do krzyża. Niesie także gąbkę z trzciną i włócznię, która przeszyje bok Jezusa po śmierci.
Głowę Bogurodzicy otacza nimb. Maryja jest przedstawiona w czerwonej tunice okrytej granatowym płaszczem z zieloną podszewką. Bogurodzica prawą dłonią przytrzymuje ręce Jezusa i jednocześnie wskazuje nam Zbawiciela. Jest to ikona „wskazująca drogę”. Tą Drogą jest Jezus. Oblicze Bogurodzicy jest smutne, ale nie kryje rozpaczy. Wzrok Maryi nie jest skierowany na Jezusa, ale do patrzącego na obraz. Co chce nam powiedzieć? – Na jej twarzy wyrysowuje się wiedza o cierpieniu czekającym Jezusa, ale i wielka ufność oraz bojaźń, jakimi darzy Ona Najwyższego Boga. W centrum ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajduje się Dzieciątko Jezus. Jest w stroju o królewskich barwach. Ubrany jest w zieloną tunikę, przepasaną ciemnopomarańczowym pasem i okrytą złotym płaszczem. Kolor zielony jest symbolem męczeństwa, którego krew żywi Kościół. Barwa pomarańczowo-czerwona oznacza żarliwość i oczyszczenie duchowe. Zaś złoto to oznaka świętości i tego, co Boskie i niezniszczalne. Jest też symbolem Nieba oraz przebywania w Królestwie Bożym. Głowa Jezusa otoczona jest złotym nimbem Twarz Jezusa jest skierowana do Archanioła Gabriela niosącego Krzyż i gwoździe. To chyba zapowiedź przyszłej Męki spowodowała, że chwyta dłoń swojej Matki. W tej chwili garnie się do Niej jakby szukał duchowego wsparcia i pomocy. Choć na Jego twarzy nie ma przerażenia, gesty ułożenia rąk i spadający z nóżki sandał świadczą o jakiejś trwodze Boga, który stał się Człowiekiem. Jeśli dobrze się przyjrzeć, widać, że wzrok Pana Jezusa skierowany jest gdzieś poza obszar ikony, która wyznacza ramy świętości. Czy na zdrajcę Judasza? Czy na ducha nieczystego? Tego możemy się tylko domyślać.
Święta….- czas kolędowania
Piękny zwyczaj kolędowania
Kolęda jest pieśnią, która od razu przywołuje na myśl piękny grudniowy okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia i same Święta. Tworzy niesamowity, magiczny, ciepły klimat, choć na zewnątrz najczęściej mróz. Kolęda wraz z innymi symbolami Świąt, m.in. choinką, Wigilią, spotkaniami w gronie rodzinnym, ozdobami i daniami świątecznymi, wprowadza niepowtarzalną atmosferę w naszą codzienność. Daje spokój, radość i refleksję.
Kolędy śpiewało się w określonym czasie, przez co, zachowywały swój wyjątkowy, świąteczny charakter. W liturgii Kościoła katolickiego kolędy powinno wykonywać się od mszy o północy w święta Bożego Narodzenia (noc 24/25 grudnia) do święta Chrztu Pańskiego (niedziela po 6 stycznia). W polskiej tradycji dopuszcza się śpiewanie ich do Święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego).
Obecnie okres, w którym słyszymy kolędy i piosenki świąteczne znacznie się wydłużył, a zwyczaj bardzo skomercjalizował. Co ciekawe, kolęda w swym pierwszym znaczeniu była noworoczną pieśnią powitalną i pochwalną na cześć gospodarzy, przekazywała życzenia szczęścia i pomyślności. W rozumieniu pieśni religijnej, związanej z narodzinami Chrystusa, wykształciła się później, wraz z rozwojem i umacnianiem się chrześcijaństwa. Terminem kolęda określa się również obrzęd ludowy związany z okresem słowiańskiego Święta Godowego, a następnie świąt Bożego Narodzenia, polegający na obchodzeniu domów przez kolędników.
Pastorałki to odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego jest pastorałka (łac. pastoralis, pasterski). To ludowa, wesoła pieśń o lekkim charakterze i tematyce związanej z Bożym Narodzeniem. Religijna tematyka bożonarodzeniowa została poszerzona tu jednak o warstwę obyczajową, regionalną, zazwyczaj utrzymaną w tonie sielankowym. W odróżnieniu od kolęd pastorałki nie są przeznaczone do śpiewania w kościele. Do najpopularniejszych polskich pastorałek należą: „Jezus malusieńki”, „Oj, maluśki, maluśki”.
Kolędowanie
Kolędowanie pierwotnie związane było z magią wegetacyjną oraz zaklinaniem urodzaju i płodności. Zarówno stroje kolędników, jak i ich zachowania oraz śpiewane lub recytowane przez nich rytualne teksty cechowała wiara w magiczną moc sprawczą wypowiadanych słów. Już sama obecność kolędnika, czyli „istoty przybyłej z zaświatów”, związanej ze światem sakralnym była uznawana za dar. Jednak aby ten dar w postaci przybycia czy życzeń miał się spełnić, wymagana była wzajemność. Za życzenia posłane w różnych postaciach należały się podarunki w formie pożywienia, alkoholu lub pieniędzy.
Uroczyste spotkanie „Czas kolędowania”
Zespół Regionalny „Holanie” z Pewli Małej
Niedziela 7.01.2024 r.
godz. 9.30 i 11.00
Kolęda to marzenie o świecie sprawiedliwym, czułym i bezpiecznym. O takim, w którym dobro zawsze zwycięża, a kłopoty są tylko na chwilę. Kolęda to nadzieja, że kiedyś na pewno będzie pięknie. Śpiewajmy kolędy!
Beskid SoundProject Orchestra,
Niedziela 14.01.2024
godz. 18.45
Jeden z koncertów VIII edycji festiwalu ,,Niecodzienne Koncerty Kolęd” im. Łukasza Ząbka. Wykonawcami będzie orkiestra i chór Beskid SoundProject wraz z solistami pod batutą Sebastiana Niemczyckiego – łącznie wystąpi ponad 60 artystów. Zapraszamy na to niecodzienne wydarzenie, które co roku przyciąga ogromne tłumy słuchaczy, by wspólnie zgłębić ewangelię o Bożym Narodzeniu.
Informacje o orkiestrze:
Beskid SoundProject Orchestra, założona w 2016 roku przez grupę muzyków z Żywiecczyzny, szybko wyróżniła się swoim unikalnym składem, łącząc sekcję smyczkową, dętą, rytmiczną, chór i solistów. Zadebiutowaliśmy w 2017 roku, organizując festiwal „Niecodzienne Koncerty Kolęd”, a w 2018 roku połączyliśmy siły z Miejską Orkiestrą Kameralną Miasta Żywiec. Od 2019 roku występujemy jako niezależna grupa pod nazwą Beskid SoundProject Orchestra. Koncertowaliśmy w wielu miejscach w Polsce i za granicą, zdobywając nagrody w konkursach muzycznych i występując na prestiżowych festiwalach. Dyrygowani przez Sebastiana Niemczyckiego, nasz zespół liczy ponad 50 osób i prezentuje różnorodny repertuar, od klasyki Bacha, Mozarta i Brahmsa, po muzykę filmową, kolędy i pastorałki, a także własne kompozycje. Współpracowaliśmy z wybitnymi artystami, takimi jak Michał Borkowski, Andrzej Lampert, czy Mateusz Matuszewski, a także z lokalnymi chórami i muzykami. Naszą pasją jest tworzenie unikalnych aranżacji i występowanie w różnych konfiguracjach, co pozwala na świeże interpretacje klasycznych i nowoczesnych utworów.
Zespół Regionalny „Hulajniki” z Milówki
Niedziela 21.01.2024 r.
godz. 9.30 i 11.00
Zespół Regionalny „Hulajniki” powstał w 1999r. przy Szkole Podstawowej w Milówce. Założycielami było małżeństwo Wanda i Kazimierz Potasiakowie. Nazwa zespołu została zaczerpnięta z gwary górali żywieckich, gdzie „hulajnik” to młody pasterz lubiący się bawić
Zespół Regionalny Pieśni i Tańca „Ondraszek” ze Szczyrku
Niedziela 28.01.2024 r.
godz. 9.30 i 11.00
Został założony w 1965 roku przez znanego animatora kultury Jana Więzika.
W swej bez mała czterdziestoletniej tradycji miał okazje wystąpić na wszystkich ważnych festiwalach związanych z polską kultura ludową, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Choreografem zespołu jest Adam Adamowski.