REFLEKSJA NAD SŁOWEM BOŻYM (Mk 7,31-37)
CHRYSTUS UZDRAWIA
Nie zawsze i nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, czym jest kalectwo, np. głuchota lub ślepota i jakie są jego konsekwencje.
Kalectwo, to odcięcie niektórych możliwości kontaktu ze światem, a także możliwości poznawczych. Kalectwo sprawia, że człowiek nie ma pełnego obrazu świata. Dla niewidomego istnieje tylko dźwięk, dotyk, zapach, wrażenie ciepła i zimna. Ale niewidomy nie zna kolorów. Dla głuchego natomiast wszystko co widzi pogrążone jest w milczeniu. Zna kolory i ich odcienie, ale obce są mu dźwięki. Innymi słowy, pewne pojęcia i prawdy są dla ludzi kalekich niedostępne.
Czy Chrystus, uzdrawiając ślepych i głuchych, chciał im ułatwić życie i przybliżyć piękno świata, a nam powiedzieć, że On wszystko może? Z pewnością tak, ale chyba nie tylko. Myślę, że Jego uzdrowienia miały jeszcze inny cel. Jaki? Prawdopodobnie Chrystus, w sposób niezwykle dyskretny, chciał nam powiedzieć, iż rodząca się w nas lub powracająca wiara otwiera człowiekowi nowe możliwości poznawcze, lepszą i pełniejszą prawdę o Bogu, świecie i o nas samych. Może chciał powiedzieć nam, zdrowym, że przez wiarę w Niego otworzą się nasze uszy na słowo Boże i na wszystko to, co jest poza słowem, co jest rozumowo nieuchwytne. Bo rzeczywistość Boża przerasta nasze ludzkie możliwości.
Człowiek poza Bogiem jest absolutnie sam. I niczego tu nie załatwi najwybitniejszy intelekt, cudowny wzrok i absolutny słuch. Do tego potrzebna jest wiara. Jeżeli więc człowiek pragnie uchwycić najpełniejsze bogactwo istnienia, musi prosić: Panie, spraw, abym przejrzał.
ZADANIE NA TYDZIEŃ
- Do przemyślenia:
Czy jestem świadomy możliwości, jakie daje mi wiara? Tylko dzięki niej mogę zdać sobie sprawę z bogactwa istnienia.
- Do wykonania:
Bardzo uważnie przeczytam pod kątem uzdrowień Jezusa Ewangelię św. Łukasza
SPORYSKIE DZIĘKCZYNIENIE ZA TEGOROCZNE ŻNIWA
8 wrzesień godz. 11.00
kościół parafialny
Każdego roku pod koniec lata patrzymy z wdzięcznością na naszych rolników i tych wszystkich, którzy trudzą się uprawą roli. Ziemia jest matką, która nas żywi. Jest to dla nas cudem, a jednocześnie powodem do ogromnej wdzięczności Panu Bogu za Jego błogosławieństwo, a rolnikom za trud uprawy roli. Na zakończenie żniw możemy z wdzięcznością wołać: „Ziemia plony już wydała, Bóg dał nam błogosławieństwo, niech rozbrzmiewa Jego chwała w każdym czasie w każdym miejscu”. Te słowa chcemy dziś wyśpiewać świętując w naszej parafii dziękczynienie za zebrane płody ziemi. Stajemy przed Stwórcą z wdzięcznością za Jego opiekę i błogosławieństwo
. .Drodzy rolnicy, wyrażam uznanie i wdzięczność za Wasz trud i ciężką pracę. To dzięki Wam w tym trudnym roku zmagania się z koronawirusem nie zabraknie na naszych stołach chleba, także tego do sprawowania Eucharystii. Wraz z wszystkimi parafianami, którzy korzystamy z płodów ziemi, będących owocem Waszej ciężkiej i wytrwałej pracy włączam się w dziękczynienie Te Deum
. Świętując dziękczynienie za tegoroczne plony ziemi prośmy Boga bogatego w miłosierdzie, aby zachował nas „Od powietrza, głodu ognia i wojny…” i nieustannie błogosławił pracy rolników i tym, którzy tę pracę wspomagają.
Z kapłańskim błogosławieństwem
ks. Adam Hopciaś – proboszcz
XIV TYDZIEŃ WYCHOWANIA
8-14 WRZESIEŃ 2024
Z listu Pasterskiego Konferencji Episkopatu Polski.
W święto Narodzenia Matki Bożej, Zwanej Siewną rozpoczynamy w kościele XIV Tydzień Wychowania, pod hasłem „Wychowujmy razem”. Jego celem jest wsparcie dla rodziny i szkoły we wspólnych wysiłkach wychowania dzieci i młodzieży.
Rodzice mają prawo do wychowania religijnego i moralnego swych dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Zapewnia im to Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Kościół przypomina, że wychowanie religijne dziecka musi być harmonijnie skoordynowane z wychowaniem ogólnym. Towarzysząc wychowankom trzeba uwzględnić wszystkie sfery wychowawcze. Należy pamiętać, że oprócz sfery psychicznej, intelektualnej i fizycznej proces wychowania jest też sferę duchową. Potrzeba relacji z Bogiem należy przecież do naturalnych potrzeb człowieka. Obecnie zwraca się uwagę na niepokojący wzrost depresji i zaburzeń lękowych u nastolatków. W takich sytuacjach konieczna jest oczywiście zawsze kompetentna pomoc psychologiczna i psychiatryczna. Wielu dorosłych podkreśla jak ważnym oparciem w życiu jest wiara i zaufanie Bożej Opatrzności. Wspólne realizowanie procesu wychowania wymaga uznania prawa do różnorodności i prawa do zachowania tożsamości, zgodnie z własnymi przekonaniami i wyznaniem religijnym. Potrzebny jest respekt, szacunek dla tych wartości, w których rodzice chcą wychowywać swe dzieci. Nie można tego w żaden sposób zniszczyć.
Drodzy Rodzice, zadbajcie o to, aby Wasze dzieci uczestniczyły w szkolnych lekcjach religii. W dniu chrztu świętego podjęliście decyzję, aby weszły one na drogę wiary. Szkolne lekcje religii, choć nigdy nie zastąpią roli, jaką Wy macie do odegrania w życiu dziecka, są jednak dla Was wielkim wsparciem i ułatwieniem w wychowaniu do wiary. Lekcje religii są naturalnym elementem edukacji w naszej kulturze i cywilizacji, której fundament stanowi chrześcijaństwo. Zapraszamy wszystkich Rodziców, Nauczycieli i Wychowawców, Katechetów i Duszpasterzy do współpracy w wychowaniu dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że Tydzień Wychowania przeżywany w tym roku pod hasłem „Wychowujmy razem” będzie stanowił inspirację do połączenia wysiłków w tym dziele.
Dziękując Rodzicom, Wychowawcom i Nauczycielom za ich trud i poświęcenie wszystkim z serca błogosławimy.
Biskupi polscy
INAUGURACJA ROKU FORMACYJNEGO
GRUP DZIECIĘCYCH I MŁODZIEŻOWYCH
14 WRZEŚNIA 2024
Rozpoczęcie Roku Formacyjnego w żywieckim Amfiteatrze, to już stały element formacyjny duszpasterstwa dzieci i młodzieży w naszej diecezji pod przewodnictwem pasterza ks. bp. Romana Pindla
Plan spotkania
* godz. 9:30 – zgłoszenie grup i zawiązanie wspólnoty
* godz. 10:00 – katecheza o obdarowaniu Ks. Sebastiana Picura, znanego przez dzieci i młodzież z mediów społecznościowych, vlogera
* godz. 10:45 – czas na bycie we wspólnocie. (Na dzieci czeka wiele atrakcje w postaci dmuchańców i zabaw „z chustą”, dla starszych tańce i integracja. Będą stoiska gastronomiczne.)
* godz.11:30 – Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Romana Pindla, podczas której pobłogosławieni do posługi absolwentów Szkoły Animatora Parafialnego.
ZAPROSZENIE DO KAPLICY SPORYSKIEJ
ŚWIĘTO PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO
15 WRZEŚNIA
Kaplica sporyska( obecna to budowla z 1932 r. kiedy to na wskutek rewitalizacji ołtarzy w kościele farnym w Zywcu został usunięty ołtarz tzn. Golgota (Chrystus ukrzyżowany oraz postacie Matki Najświętszej św. Jana i Salome) Zbudowani tę kaplice obok istniejącej od niepamiętnych czasów drewnianej maleńkiej kapliczki. Obecna kaplica to drugi z obiektów sakralnych gdzie regularnie co niedziele i świata sprawuje się Eucharystia. Parafianie tej części miejscowości pod troskliwym okiem p. Marysi Okrzesik dbają o to miejsce modlitwy i sprawowanych sakramentów. Z racji tytułu kaplicy, raz w roku organizowane są uroczystości odpustowe połączone z festynem parafialnym
Plan Odpustu
godz. 12.00 – uroczysta Eucharystia ( ks. Eugeniusz Nycz)
godz. 13.15 – piknik parafialny ( boisko OSP Sporysz koło mostu sporyskiego)
Czeka na przybyłych parafian i gości wiele atrakcji zarówno dla dzieci, młodzieży, jk i dla dorosłych, Będzie dobra muzyka Zespołu Regionalnego „Holanie” z Pewli Małej oraz wyśmienite potrawy.
ZAPROSZENIE WSPÓLNOTY ‘DAMASZEK”
Spotkanie z MATKĄ BOŻA BOLESNĄ
przy kapliczce na górze „ŁYSKA”
15 WRZEŚNIA
Kapliczka Matki Bożej Bolesnej na Łysce Kapliczka ta jest dwóch kapliczek na tym wzniesieniu poświęconych Matce Bożej. Kult maryjny w parafii Chrystusa Króla jest bardzo mocny. Związany jest w pielgrzymkami do pobliskich sanktuariów w Rychwałdzie i Przyłękowie, oraz nieco dalszej Kalwarii Zebrzydowskiej. Postawili ją pobożni mieszkańcy Za Łyski jako wotum wdzięczności za otrzymane łaski oraz by mieszkańcy i turyści mogli się spotykać i w tym miejscu modlić się i wypraszać łaski
Plan spotkania
godz. 15.00 – Eucharystia
godz. 16.00 – spotkanie integracyjne