Matka Boża Solidarności

Obraz Matki Bożej Solidarności został przekazany z Jasnej Góry związkowcom Podbeskidzkiej „Solidarności”. Wizerunek, nazywany też Obrazem Matki Boskiej Robotników, będzie przez rok peregrynował w Regionie Podbeskidzie, w diec. bielsko-żywieckiej.

Obraz towarzyszy co roku Pielgrzymkom Ludzi Pracy na Jasną Górę. Ponieważ organizatorami 35. Pielgrzymki Ludzi Pracy jest Solidarność Regionu Podbeskidzie – stąd pomysł, aby przez cały rok, poprzez peregrynację Obrazu, przygotować się zarówno organizacyjnie, ale też i modlitewnie na pielgrzymkę.

Uroczystość połączona z przekazaniem Obrazu miała miejsce w sobotę, 29 października 2016r. w bazylice jasnogórskiej.

„Dzisiaj przyjechaliśmy odebrać Obraz Matki Boskiej Solidarności, który będzie u nas peregrynował przez najbliższy rok, do następnej Pielgrzymki Ludzi Pracy w przyszłym roku we wrześniu, której to właśnie Region Podbeskidzie będzie głównym gospodarzem – mówił Stanisław Sołtysik, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie z Bielska Białej –Chcemy, żeby wszyscy ludzie pracy, a jest ich w Polsce ponad 16 milionów, żeby ta Matka Boska była patronką tych wszystkich ludzi. Chcemy, żeby Matka Boża wypraszała nam łaski – jeśli chodzi o pracę, o zdrowie, o opiekę nad naszymi zakładami pracy”.

Duszpasterz Ludzi Pracy diecezji bielsko-żywieckiej ks. prał. Józef Oleszko będzie czuwał nad organizacją peregrynacji obrazu Matki Bożej Solidarności w podbeskidzkich parafiach i zakładach pracy.

„Tutaj w Częstochowie, na Jasnej Górze, rozpoczynając drogę naszej pielgrzymki z Maryją Matką Robotników i Solidarności, chcemy prosić wraz z wszystkimi, którzy ten związek stanowią, i dzisiaj są obecni tutaj w tej bazylice, z przewodniczącym Regionu na czele – chcemy prosić: Panie, naucz nas się modlić pracą, i spraw, aby moja modlitwa przemieniała mnie i przynosiła owoce w mojej codzienności, także w mojej pracy” – mówił ks. prał. Józef Oleszko.

Wraz z obrazem Matki Bożej Robotników peregrynować będą także relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona „Solidarności”.

Obraz Matki Bożej Solidarności na co dzień jest przechowywany na Jasnej Górze.
Tło obrazu, na którym widnieje wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, stanowi biało-czerwona flaga, na której umieszczone są znaki robotniczych zrywów, m.in. Poznańskiego Czerwca`56 roku czy grudnia ‘70.

Historia Obrazu sięga stanu wojennego . Kiedy pierwszy raz ks. Jerzy Popiełuszko zaprosił robotników na Jasną Górę, to robotnicy z Białegostoku przygotowując się do pielgrzymki poprosili Macieja Artura Chacieja, by namalował obraz. Chciał pokazać Matkę Bożą Robotników, czyli ikonę, na tle biało-czerwonej flagi, na której upamiętnił wszystkie ważne wydarzenia – 56 rok, 70, 76.

Obraz Matki Bożej Solidarności będzie w kościele Chrystusa Króla w Żywcu Sporyszu od 8 do 15 maja br. Wprowadzenie uroczyste obrazu nastąpi w poniedziałek 8 maja o godz. 17.15. Następnie zostanie odśpiewana Litania loretańska i odprawiona Masza św. w intencji członków Solidarności Serwis Cabind Poland , oraz Śrubeny Unia i ich rodzin. Przez cały czas obecności obrazu Matki Bożej  będzie możliwość nawiedzenia i modlitwy w świątyni.

Ks. Adam Hopciaś, proboszcz