WYDARZENIA DUSZPASTERSKIE

 


LITURGIA PASCHALNA – 2023 r. Żywiec Sporysz

Rozpoczyna się po zmroku. Jest to najważniejsza liturgia kościoła. Pascha Pana – Przejście ze śmierci do Życia. Z ciemności do Światła.

Święci się ogień i Paschał, który wnoszony jest do kościoła i obwieszcza się wszystkim: Światło Chrystusa. Wszyscy odpowiadamy: Bogu niech będą dzięki. I światło coraz bardziej wypełnia świątynię. Zapala się świece i kapłan śpiewa starożytny hymn pochwalny – Exsultet, w którym obwieszcza się zwycięstwo Życia na śmiercią – Chrystusa, który jest Światłem świata.

Liturgia prowadzi nas dalej przez dziewięć czytań z Pisma św.: siedem ze ST i dwa z NT (epistoła i Ewangelia). Liczbę czytań w wielu kościołach się zmniejsz, bo taka możliwość daje kościół. jednak wsłuchanie się w e wszystkie czytania, prowadzi nas w te noc prze dzieje zbawienia. Od stworzenia świata, poprzez przejście narodu wybranego przez porze czerwone, aż po zapowiedzi proroków zwiastujących zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią.

Uroczyste Chwała na wysokości wprowadza nas w czytanie z Nowego Testamentu i uroczyste, pełne radości Alleluja, które nas otwiera na Słowo Ewangelii.

Po kazaniu, następuje liturgia Chrzcielna. Odmawia się modlitwę nad wodą, zanurzając w wodzie paschał. Następnie wszyscy zebrani wyrzekają się szatan i jego spraw i wyznają wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to nasze świadome odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego. W niektórych kościołach w te świętą noc chrzci się osoby dorosłe, które przyjmują trzy sakramenty: chrztu, bierzmowania i Eucharystii.

Po pokropieniu wszystkich wodą chrztu, rozpoczyna się Liturgia Eucharystii. przynosi się Dary Ofiarne: Chleb i Wino, które stają się Ciałem i Krwią Chrystusa.

Po komunii, w wielu kościołach wyrusz procesja rezurekcyjna, w której obwieszczamy światu radość ze Zmartwychwstania Chrystusa.

Jeżeli nie ma procesji bezpośrednio po Liturgii Paschalne w Sobotę Wielkanocną, odprawia się ją o świcie w Niedzielę Zmartwychwstania.


TRIDUUM PASCHALNE
w Żywcu Sporyszu

WIELKI CZWARTEK:

MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ – GODZ. 18:00
– czuwanie w ciemnicy do godz. 22:00


WIELKI PIĄTEK:

Droga Krzyżowa dla dzieci i młodzieży: godz. 15:00

LITURGIA WIELKIEGO PIĄTKU – GODZ. 18:00

Droga Krzyżowa dla wszystkich: godz. 18:00
– czuwanie przy grobie przez całą noc od godz. 20:00 – 9:00


WIELKA SOBOTA:

– święcenie pokarmów: 9:00, 10:00, 11:00, 12:00 w kaplicy -12:00)

WIGILIA PASCHALNA – GODZ. 18:00

 

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Godz. 6:00 – PROCESJA REZUREKCYJNA
godz. 8.00 ; 9.30: 11.00; 16.00 (kaplica); 18.00

 

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

Msze św. o godz. 6:30; 8.00; 9.30; 11:00; 16.00(kaplica); 18:00
*w tym dniu udzielenie sakramentu chrztu o godz. 11:00.

 

 

 


Plan całonocnej adoracji
przy Bożym Grobie według ulic:

Wielki Piątek (7.04) / Wielka Sobota (8.04)

 

21.00 –   Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym

22.00  –  Droga Krzyżowa ( dla tych, którzy nie mogli być o godz. 18.00)

23.00 –   ul. Kamienna, Łagodna, Łąkowa, Okopowa, Okrężna, cz. Sporyskiej do Kamiennej

24.00 –   ul. Za Łyską Pod Łyską Pod Szkołą Na Oklu, Cisowa, Sosnowa, Orzechowa, Pierwogóra, Partyzantów, Spacerowa, Wiosenna

1.00 –   ul. Grabowa, Stokowa, Kwiatowa, Potoczna, Pszczelna, Górska, Kątowa, Kolista, cz. Sporyskiej do Pszczelnej

2.00 –   ul. Nad Koszarawą Isep, Habdasówka, Pola Lisickich, Wiklinowa, Osiedlowa, Boczna,

3.00 –   ul. P. Skargi, ks. Dzidka, Os. Reymonta, Reymonta,

4.00 –   ul. Kopernika, os. Kopernika

5.00 –   ul. Grobla, Nad Stawem, Grunwaldzka, Matejki

6.00 –   ul. Grapa, Huberta, Cicha, Turystyczna, Klonowa, Reja, Kilińskiego

7.00 –   ul. Podgórska, Poprzeczna, Cz. Sporyskiej do mostu, Wspólna, Wapienna, Grojec, Magnoliowa

8.00 –   Róże Różańcowe (wszystkie)

9.00 –   Dzieci Boże, dzieci kl. III i pozostałe dzieci szkół Podstawowych

 

W czasie adoracji będzie dyżur w konfesjonale

 


Misterium Męki Pańskiej – Pasja Beskidzka w Żywcu 2.04.2023 r.

 Historia Pana Jezusa przed ukrzyżowaniem rozpoczyna się od intrygi żydów. Arcykapłanom i faryzeuszom nie odpowiada nauka Chrystusa, chcieli go zabić dlatego namówili Judasza aby zdradził Jezusa, w zamian za trzydzieści srebrnych monet. Ostatnia Wieczerza jest tym, co nazywamy ostatnim posiłkiem Jezusa z jego uczniami przed jego zdradą i aresztowaniem w Ogrójcu. Po pojmaniu Jezusa Piłat skazał go na śmierć. Droga krzyżowa, ukrzyżowanie na Golgocie, ciało Jezusa w grobie – całą tą historię, która jest nam dobrze znana, będzie można zobaczyć na żywo.


WYDARZYŁO SIĘ 2 KWIETNIA

Egzekucja na targowicy w Żywcu 2 IV 1942

 

Z inicjatywy rodzin pomordowanych jest obelisk, krzyż i nazwiska ofiar.


Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie.

 

W tym miejscu 2 IV 1942r.
– w Wielki Czwartek,

z rąk hitlerowskich oprawców straciło życie

11 Polaków

 1. Karol Gawęda z Żywca
 2. Antoni Ryczek z Żywca
 3. Czesław Kudzia z Żywca
 4. Franciszek Worek z Żywca
 5. Robert Jeziorski z Żywca
 6. Tadeusz Jeziorski z Żywca
 7. Henryk Błaszczyński z Żywca
 8. Kazimierz Worek z Żywca
 9. Jan Świętek z Choczni
 10. Józef Świętek z Choczni
 11. Andrzej Knapik z Wadowic

 

Śmierć i wygnanie

Bolesna scena,

Gdy tam jedenastu
W tym dniu zawisło
Z rąk Wrogiego kata

Przykre wspomnienie ?
Pozostało miastu

W kronice

Do końca świata

Ciała ich w tym dniu

Na auto zabrali

W krematorium

w popiół obrócono

Żywczanie pomnik

Im ufundowali

W tym miejscu

gdzie ich stracono

Bolesława Świętka


18. rocznica śmierci Jana Pawła II

18 lat temu – 2 kwietnia 2005 roku zmarł Ojciec Święty Jana Paweł II. Wiadomość o Jego śmierci ogłosił 100 tysiącom wiernym zebranym na placu Świętego Piotra w Rzymie jeden z najbliższych jego współpracowników, arcybiskup Leonardo Sandri, mówiąc: „Najdrożsi bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca”. Chwilę później ta smutna informacja obiegła cały świat. W Polsce odejściu papieża towarzyszył dźwięk dzwonu Zygmunta na Wawelu.

Jan Paweł II został wybrany na papieża 16 października 1978 roku. W czasie homilii podczas inauguracji swojego pontyfikatu wypowiedział słynne słowa: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Na dwa dni przed śmiercią Jan Paweł II zawierzył Kościół i świat Bożemu Miłosierdziu. W specjalnym telegramie z 31 marca 2005 roku napisał m.in. „Pragnę ponownie zawierzyć tej Miłości – Kościół i świat, wszystkich ludzi na całym okręgu ziemi, a także siebie samego w mojej słabości”.

Dziś w rocznicę Jego śmierci, jak zawsze o godz. 21.37 zapalmy w oknach świece na znak naszej łączności duchowej z Nim.