WYDARZENIA DUSZPASTERSKIE

 


 

Rok 2024 z Matką Bożą
„Matka Nieustającej Pomocy – Słowo i wiara..”

 

Ręce Matki Nieustającej Pomocy mają na obrazie wyjątkowe znaczenie. W centrum obrazu jest prawa dłoń Maryi, której kurczowo trzymają się ręce Jezusa. Wskazuje to na życiową więź matki i syna. Jest to więź jedyna i niepowtarzalna, którą wyraża również umiejscowienie Dziecięcia na łonie Jego matki. Ta więź wzmacnia się bardziej w chwili zagrożenia. Podobnej więzi doświadcza również wierzący na modlitwie i sprawowaniu sakramentów.

Lewa dłoń Maryi podtrzymuje Jezusa. Symbolika tego gestu na ikonach nawiązuje do gestu biskupa, który podczas liturgii podtrzymuje księgę Ewangelii. Maryja podtrzymuje lewą dłonią Słowo, które stało się ciałem. Jest to właśnie to Słowo, które Ona rozważała w swoim sercu, zwłaszcza wtedy, gdy to Dziecię, poczęte z Ducha Świętego, było dla Niej przyczyną wielu pytań a nawet lęku.

To Słowo staje się nadal ciałem w życiu ochrzczonych, w ich działaniu, w podejmowaniu decyzji oraz w ich walce z grzechem. Przyjąć Słowo znaczy wypełnić je zgodnie z poleceniem Maryi w Kanie Galilejskiej: „Cokolwiek wam powie, czyńcie” . To są Jej ostatnie słowa w Ewangelii, a dla nas to duchowy testament. Jest to wezwanie do głębokiej więzi z Chrystusem, by tak jak On rozpoznawać głos Ducha Świętego i iść za nim.

Mówiąc o życiu, częściej niż kiedykolwiek używamy dzisiaj metafory drogi. Jesteśmy przekonani, że dla wierzących nie ma wartości absolutnych poza Bogiem. Te wartości odkrywamy na co dzień w dokonujących się wydarzeniach, w różnych doświadczeniach, w cierpieniu a nawet rozczarowaniu, które niesie codzienność. W chrześcijaństwie obraz drogi, jako symbolu życia, był ciągle obecny. Od samych początków uczniowie Jezusa zostali rozpoznani właśnie jako ludzie drogi. Droga uczniów Chrystusa to jedna z propozycji wyboru drogi życia, dla wierzących jedyna, która prowadzi do pełni życia.

W konfrontacji z rozumem wiara była w przeszłości często kojarzona z „ciemnością”, ze „skokiem w ciemność”. W tym wielkim świetle wiary człowiek odkrywa sens istnienia i zaangażowania dla budowania dobra wspólnego, widzi jasno granice dobra i zła. Życie codzienne niesie wiele przykładów „wielkiego” i „małego” oświecania codziennej rzeczywistości w administracji publicznej, w środkach masowego przekazu, w ekonomii, a także w zwykłych wydarzeniach.

Maryja, w sposób szczególny, jest niewiastą wiary. Całe Jej życie było rzeczywiście „pielgrzymką wiary”. W tej pielgrzymce wielkie światło wiary oświecało także trudne chwile Jej życia, aż do wiary w Zmartwychwstanie, bez sprawdzania pustego grobu. Prawa dłoń Maryi, którą Chrystus obejmuje, mówi nie tylko o Jej uczestnictwie w Jego ziemskim życiu, ale także wskazuje Drogę wszystkim, którzy chcą być prawdziwie dziećmi Boga.

o. Marek Kotyński CSsR


 

Podziękowania za wspólne kolędowanie

28 styczeń 2024 r.

godz. 9.30 i 11.00

kościół Chrystusa Króla
Żywiec Sporysz

 


Zespół działa przy Miejskim Ośrodku Kultury Promocji i Informacji w Szczyrku.

„Ondraszek” jest również częstym gościem festiwali zagranicznych.
Mapa tras koncertowych zespołu wiedzie przez niemal wszystkie kraje Europy.
Na swoim koncie zespół ma miedzy innymi Grant Prix festiwalu we Francji.
Choreografem zespołu jest Adam Adamowski.


Zaproszenie do akcji charytatywnej

4 luty 2024r.

kościół Chrystusa Króla
Żywiec Sporysz

 

 „Cała Polska smaży pączki”

 

W tym dniu  Zespoły Regionalne z Żywca,  wolontaryjna grupa ŻYWIECKA ARMIA WIELKICH SERC, we współpracy z lokalnymi instytucjami, wspólnotami parafialnymi i osobami prywatnymi, organizuje na terenie Żywiecczyzny III edycję akcji charytatywnej „Cała Polska smaży pączki”.  Zbierane będą środki na leczenie i rehabilitację czwórki dzieci z Żywiecczyzny, cierpiących na szereg ciężkich schorzeń: Mai Bąk z Żywca,  Natalii Kubień z Milówki, Teodorka Mojżeszka z Żywca i Michała Górnego z Łodygowic.

Pączki i ciasta będzie można nabyć także w naszej parafii po każdej Mszy Świętej, natomiast na żywieckim rynku  odbędzie się wielki finał w godz. od 12.00 do 15.00 z koncertami zespołów, kapel regionalnych oraz wspólnym tańcem i licznymi atrakcjami. Zachęcamy do wsparcia tego przedsięwzięcia.

Osoby z parafii i wspólnot duszpasterskich pragnące włączyć się w akcję, prosimy o upieczenie ciast i dostarczenie ich w sobotę 03 lutego do Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu w godzinach od 13.00 – 16.00.